Fibromiyalji vakalarının çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif yaşantılar açısından değerlendirilmesi
Assessment of fibromyalgia cases in terms of childhood traumas and dissociative experiences
- Tez No: 478810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Fibromiyalji Sendromu (FMS) olan kadınlarda çocukluk çağı travmalarının varlığını araştırmak, travma bildiren FMS vakalarında travmatik yaşam olayları ile dissosiyatif yaşantıların ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınan izin ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde ayaktan takip edilen 51 fibromiyalji sendromlu kadın ile benzer sosyo-demografik özelliklere sahip 51 klinik dışı sağlıklı kadın kontrollerden oluşmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Çocukluk Çağı Kötüye Kullanım ve İhmal Soru Listesi (ÇÇKKİSL), Visual Analog Scale (VAS) ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) olmak üzere beş form ve ölçek kullanılmıştır. Çalışmada niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi, bağımsız grupların karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen veya n
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the childhood traumatic experiences of women with fibromyalgia syndrome and to evaluate traumatic life events in terms of dissociative experiences. The sample of the study consist of 51 women who are patients with fibromyalgia syndrome in Bezmialem Vakif University Medical Faculty Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic and 51 healthy women with similar sociodemographic characteristics. The ethics committee approval for the research was taken from Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee. In the study Personal Information Questionnaire, Childhood Trauma Scale (CTQ-28), Childhood Abuse and Neglect Question List (VQS), Visual Analogue Scale (VAS) and Dissociative Experience Scale (DES) have been used in order to collect data. Pearson's Chi-square test was used for the comparison of qualitative data in the study, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests, which were nonparametric tests with no normal distribution or n