Çocuk istismarı ve ihmalinin bildirimine yönelik öğretmen tutumları
The attitudes of teachers towards the reporting of child abuse and neglect
- Tez No: 478809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çocuğun istismar ve ihmali suç olduğundan yetkili mercilere bildirim, ülkemizde yasal olarak zorunlu kılınmıştır. Türk Ceza Kanununun 278 ve 279. maddeleri bildirim yükümlülüğü ile ilgili açıklamalar içermektedir.Bu araştırmada, çocuğun istismarı ve ihmalini bildirmekle yükümlü bir meslek grubu olan öğretmenlerin tutum ve düşüncelerini değerlendirilmiştir. Araştırmaya 531 kişi katılmıştır. Katılımcıların %59,7 'si daha önce çocuk istismarı ve ihmali konusundaki eğitim almadığını, %40,3' ü ise konuyla ilgili daha önce eğitim aldığını belirtmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin %53,1'i konunun yasal boyutu hakkında bilgi sahibi olduğunu ve %46,9'u ise sözü edilen yasaları bilmediğini beyan etmiştir. Çalışmamızın sonuçları, öğretmenlerin ve eğitimcilerin zorunlu bildirime karşı olumlu bir tutuma sahip olduklarını ancak bilgi eksikliği yaşadıklarını göstermektedir. Öğretmen ve eğitim yöneticilerinin çocuk istismarı ve ihmalinin bildirimi konusunda olumlu tutumlara sahip olduğu ancak bildirim süreci ve sistemini değerlendirmede kararsızlıklar yaşadıkları, bildirim sürecine ilişkin yol haritalarının net olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, öğretmenler ve eğitim yöneticileri için hazırlanan hizmetiçi eğitim programlarında çocuğun istismar ve ihmaline önem verilmesi, önleme ve müdahale yöntemlerinin ve konunun hukuki boyutuyla ilgili eğitimlerin fayda sağlayacağı düşünülmektedir.Çocuk hukukuna ve çocuk haklarına ilişkin bilgileri içeren modüllerin tüm öğretmen eğitimi programlarına dahil edilmesi, öğretmenlerin çocuk istismarı ve ihmaline müdahale etme ve çocukların belirti ve davranışlarını anlama becerilerinin gelişmesi açısından yardımcı olabilir. Çocuk istismarı ve ihmali konulu bir öğretmen kılavuzunun hazırlanması ve öğretmen ve eğitim yöneticilerinin kullanımına sunulması, karşılaşılan durumları değerlendirmeyi kolaylaştırabilir, suçu bildirmeme davranışının azaltılmasına yardımcı olabilir ve bildirim süreci ile ilgili bildirimi yapan kişiye bir yol haritası çizerek kaygı düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Notification to the competent authorities is legally mandated in our country since the child's neglect and abuse is a crime. 278 and 279 of the Turkish Criminal Law contain explanations regarding the notification obligation. In this study, the attitudes of teachers towards the reporting of child abuse and neglect were examined. 531 people participated in the study, % 59,7 of the respondents stated that they did not receive education on child abuse and neglect before, while %40,3 of them stated that they had already participated in education about the subject.%53,1 of the teachers who participated in the study stated that they have knowledge about the legislation and %46,9 stated that they do not know about the mentioned statement.The results of our study show that teachers and educators have a positive attitude towards mandatory notification but they are experiencing lack of information. Teachers and education administrators have positive attitudes about reporting child abuse and neglect, but it is clear that the road maps related to the process are unclear when they are uncertain about evaluating the reporting process and system.For this reason, it is considered that in the in-service training programs prepared for the teachers and the education administrators, importance should be given to the child's abuse and neglect, and the prevention and intervention methods and the training with the legal dimension are thought to have beneficial results.