Osmanlı toplum hayatında serpûşlar ve Osmanlı şiirine yansıması
Hats in the Ottoman society and reflection on the Ottoman poetry
  1. Tez No: 478831
  2. Yazar: SERPİL TOKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL AYDIN YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Serpûş, en genel anlamıyla bir baş giyim unsurudur. Hazırlanan çalışma, Osmanlı toplum hayatında kullanılan bu unsurun Osmanlı şiirine nasıl yansıdığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelikle“serpûş”ve“serpûş aksesuarları”muhtelif kaynaklardan tespit edilmiştir. Daha sonra ise bu serpûşların Osmanlı şiirinde nasıl ve hangi özellikleriyle ele alındığı belirlenmek için, ilgili döneme ait şiir kitapları taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Serpush is, in general, an element of head clothing. The aim of the study is to determine how this element used in the Ottoman society life is reflected in Ottoman poetry. For this purpose, primarily“sprinkler”and“sprinkler accessories”have been identified from various sources. Later on, poetry books related to the revolutions were searched in order to determine how and in which characteristics these poems were handled in Ottoman poetry.