Geçmişten günümüze ve geleceğe yönelik baskı teknolojilerinin grafik tasarıma olan etkileri
The effects of the past, present and future printing technologies on the graphic design
- Tez No: 478832
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Baskı teknolojileri, insanlığın düşüncelerini kağıda dökmeye başladığı günden beri hızla gelişmektedir. Görsel iletişim sanatlarından biri olan grafik tasarım da, bu gelişimden etkilenmektedir. Çünkü grafik tasarımın işlevi, bir konuyu ya da mesajı iletmektir. Bu çalışmanın amacı, baskı teknolojilerinin gelişimini tarihsel olarak ele almak ve bu gelişimin grafik tasarım üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında çalışma, dört bölümde tamamlanmıştır. İlk bölüm, giriştir. İkinci bölümde ise matbaanın kavramsal çerçevesi ele alınarak matbaa kavramı ve matbaanın gelişimi, baskı teknikleri, baskı sonrası işlemler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde grafik tasarım ele alınarak tanım, gelişim ve uygulama alanları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, baskı teknolojilerinin gelişimi dört döneme ayrılarak; bu gelişimin grafik tasarım üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Printing technologies have been developing rapidly ever since the mankind began to write down his thoughts on paper. Graphic design, which is one of the visual communication arts, is also affected by this development. Because the function of graphic design is to convey a subject or a message. The purpose of this study is to address the development of printing technologies historically and to illustrate the effects of this development on graphic design. Within the scope of this purpose, this study has been completed in four chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter, the conceptual framework of the printing house is discussed and the concept of printing, development of the printing house, printing techniques, and post-printing processes are explained. In the third chapter, graphic design is handled and its definition, development and application areas are evaluated. In the fourth chapter, the development of printing technologies is divided into four periods; and the effects of this development on graphic design have been analyzed.