Instagram kullanan kadın girişimciler üzerine bir araştırma: Adana ilinde bir uygulama
A research on women entrepreneurs who use instagram actively: Case study in Adana provi̇nce
- Tez No: 478830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geleneksel toplum hayatından modern toplum hayatına geçilen son yirmi yıllık sürede kadınlarda iş hayatında kendilerine yer bulmaya başlamışlardır.Bununla beraber geleneksel toplumun kadınlara biçtiği rollerin dışına çıkmak isteyen ve kendi hayatını şekillendirmek için çaba gösteren girişimci kadınlar ,iş hayatında önemli bir yere sahip olmaya başlamışlardır.Kadınların kendilerine özgü yeni iş alanları geliştirmeleri ve bu alanlarda girişimsel faaliyetlerini yürütmeleri ,iş hayatına da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, girişimciliğin hız kazandığı günümüz dünyasında kadın girişimcilerin gerçekleştirdikleri girişimcilik faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunları ayrıca ınstagram gibi popüler bir sosyal medya aracını ne derece ve nasıl kullandıklarını tespit etmektir. Araştırma kapsamında belirlenen girişimcilik ölçütlerine uyan 30 girişimci ile yüz yüze görüşme yöntemiyle veri toplanmıştır.Son olarak toplanan verilerle ilgili değerlendirmeler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In last 20 years of passing modern life from traditional life, women have started to find a working place for themselves. With this, women who make an effort to break with tradition and shape their lives are in good position in business life. Women improving new job creation and carrying out initiative outputs have also significant contribution to their business life. In today's world where enterpreneurship has increased, the main reason of this study is to confirm how and how frequently women use instagram as a social media tool and the problems they come across during their enterpreneurship activities. The data are collected with face-to-face method applied on 30 enterpreneurs who fit the enterpreneurship criterion, identifed in scope of research. Once again the appreciation about datas collected are entreated.