Transmedya hikaye anlatıcılığı: Türkiye'de yayınlanan çocuk programları
Transmedia story narrative: Children's programs published in Turkey
  1. Tez No: 478837
  2. Yazar: GÖZDE KARABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Televizyonun icadıyla beraber gelişen teknolojik ilerlemeler izleyici odaklı bir yayın anlayışını beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda ortaya çıkan, gelişen kavramlar vardır ancak ele alınan çalışmada Transmedya ve Karşıt Medya (Cross medya) kavramları üzerinde durulacaktır. Bahsi geçen kavramlar yayıncılık örnekleri üzerinden derinlemesine irdelenecektir. Kavramların tartışılmasıyla devam eden çalışma Türkiye'deki yerli yapım çocuk programları ile sınırlandırılmıştır. Dijital çağın izleyicileri pasif konumdan aktif konuma geçmektedirler. Farklı platformlar arası akışarak çoklu ortamlarda üretken bir şekilde var olmaktadırlar. Dijital olanaklarla başlayan yeni yayıncılık anlayışı çoklu, çapraz medya ortamlarını kullanarak kendine özgü bir dünya oluşturmaktadır. İzleyiciden görsel, işitsel, dijital platformları kullanarak bu dünyanın içine girmesi beklenmektedir. Açılan hikaye ile bütünleşmek için hikayenin medyalarının yer aldığı platformlarda akışmak gerekmektedir. Bu çalışmanın konusu transmedya kavramı bağlamında Türkiye'de yayın yapan yerli yapım çocuk programlarını irdelemektir. Çalışmamın metodolojisi birbirinden farklı çocuk programlarındaki izleyicilerin aktifliği ve pasifliğini sorgulayarak, programların içerik analizlerini içermektedir. Bu çalışmanın sonucu, Türkiye'de yayın yapan yerli yapım çocuk programları hakkında durum analizi yaparak çocukların ne derece üretken olduklarını açığa çıkartmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The technological advances that have coincided with the invention of television have brought with it an audience-oriented understanding of broadcasting. There are evolving concepts in this context, but the concept of Transmedia and Cross Media will be discussed in the study. Discussed concepts will be examined in depth through publishing examples. Continuing work with the discussion of the concepts is limited to indigenous children's programs in Turkey. The viewers of the digital age pass from passive to active. They flow productively across multiple platforms across different platforms. Starting with digital possibilities, the new broadcasting concept creates a unique world by using multiple, cross media environments. The viewer is expected to enter this world using visual, audio, and digital platforms. In order to integrate with the story that is being opened, it is necessary to flow through the platforms where the media of the story takes place. The subject of this study is to examine the indigenous children's programs broadcasting in Turkey in the context of transmedia concept. The methodology of my work involves analyzing the contents of programs by interrogating the activity and passivity of the audience in different children's programs. The end result of this study is to analyze the status of domestic children's programs in Turkey and to show how productive children are.