Coca-cola ve pepsi-cola markalarının reklamlarda kullanımı
Usage of coca-cola and pepsi-cola brands in advertisement
- Tez No: 478848
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzdeki zorlu rekabet koşullarında markaların, pazarda rekabet edebilmek için stratejik planlar üretmesi ve yeni sloganlar oluşturması gerekmektedir. Bu sebeple reklam ve pazarlama anlayışı üzerine pek çok kuram ve strateji geliştirilmiştir. Ürünün tasarım aşamasından ambalajına, raflarda duruşundan tüketiciyle buluştuğu ana kadarki tüm aşamalarda yapılan uygulamalar, bu stratejilerin bir sonucudur. Günümüz işletmeleri, tüketici istek ve beklentilerine geçmişten daha fazla önem vermektedirler. Hedef kitle, günlük hayatının birçok aşamasında çesitli reklamlarla karşılaşmaktadır. Bu reklamlar direk satışa yönelik oldukları gibi marka bilinirliğini arttırmak amaçlı da olabilirler. Reklamı verenler ve reklamcılar artık yaratıcı stratejilerini oluştururken reklam araçlarını ve kampanyalarını hedef kitlenin kullanım sıklığına dikkat ederek hazırlamaktadır. Günümüz tüketicisi teknolojiden sonuna kadar yararlanmakta ve bilgi akışını da artık bu yolla sağlamaktadır. Kurumlarda artık kurumsal imajlarını oluştururken bu reklam araçlarını kullanmak zorundadır. Bu çalışma, yaratıcılık ve yaratıcı strateji kavramlarının bilinçli bir sekilde anlaşılması, reklam ortamları ve özellikle konumlandırma stratejisinin uygulanış biçiminin kavranabilmesi açısından önem arz etmektedir. Dünyanın en degerli markaları arasında adı geçen Coca-Cola ve Pepsi-Cola markalarının konumlandırma stratejileri, slogan çalışmaları, reklam kampanyaları ve reklamlarda nasıl kullanıldıkları bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the hard conditions competitive of environment, brands needs to develop strategic plans and produce new slogans in order to compete in the market. For this reason, many theories has been developed on advertising and marketing strategy. From product design to packaging, the shelves its stance on the consumer meets where ever applicable at all stage are the result of these strategies. Today's enterprises attach more importance to the demands and expectations of the consumer from the past. The target audience sees various ads at all stages of daily life.They may be intended to enhance brand awareness or thmay be just for direct sales. Creative strategies and advertising campaigns creating ad providers and advertisers no longer the target audience by paying attention to their frequency of use of the tools to prepare. Today's customers are using the all media technology and getting the flow of information in this way. Institutions are now creating their corporate image by using these advertising tools. In this study, a conscious understanding of the concepts of creativity and creative strategy, advertising media, and in particular the implementation of the strategy of positioning is important for the understanding of the format. Mentioned among the world's most valuable brands, Coca-Cola and Pepsi-Cola brand positioning strategies, slogans studies, how they are used in ad campaigns and commercials are the basis of this study.