Ergenlerde anne baba algısı uyum düzeyi ve problemli internet kullanım ilişkisinin incelenmesi
Perceptation of parents, adaptations and problematic internet usage in adolescents
  1. Tez No: 478849
  2. Yazar: KIYMET YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte internetin kullanımı da hayatın vazgeçilmez gerekliliklerinden biri olmuştur. Özellikle risk grubu olarak ergenlerde internet kullanım sıklığı ve buna bağlı olarak problemli internet kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada problemli internet kullanımı ile ergenlerin anne baba algısı ve uyum düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016- 2017 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ili Avcılar ilçesinde liselerde eğitim gören 9. 10. 11. ve 12. sınıf 400 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma da Kişisel Bilgi Formu, Robbins Anne Baba Algı Ölçeği, Reynolds Ergen Uyum Envanteri, Problemli İnternet Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. Problemli İnternet Kullanımı artarken Anne Baba Algısı azalmaktadır. Problemli İnternet Kullanımı ile Anne Baba Algısı arasında zayıf ve ters ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet usage is irrevocable neccesity with groving technology in human's life. Frequency of internet usage is growing each day with problematic internet usage among as a rick group in adolescent. Aim of the this study that examine to relationship between problematic internet usage and adolescent' parent perceptation and adaptation level. Sample of the study constituted by 400 students who are 9., 10. 11. and 12. class students in Avcılar in İstanbul. Informed concept, Robbins perceptation of parents scale, Reynolds adolescent adaptation inventory, problematik internet usage scale has used in this study. Parental Perception decreases as problematic Internet usage increases. There was a weak and inverse relationship between Problematic Internet Usage and Parent Perception.