Tip 2 diabetes mellitusu bulunan geriatrik bireylerin fiziksel fonksiyon, yaşam kalitesi, günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi ve beslenme ile ilişkilendirilmesi
Assessment of physical funcion, quality of life, daily life activities of geiatric individuals with type 2 diabetes mellitus and their relationship with nutrition
- Tez No: 478910
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş ve üzeri Tip 2 Diabetes mellitus (DM) tanısı bulunan bireylerin fiziksel fonksiyon, yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri ve beslenme durumunu ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti. Çalışmamıza 68 birey (Tip 2 DM tanılı 34 ve DM'si bulunmayan 34 geriatrik birey) dahil edildi. Sosyodemografik ve bireye ait veriler alındıktan sonra, uyku kalitesi Görsel Analog Skalası (GAS), mental durum Mini Mental Durum Testi (MMDT), fiziksel fonksiyon değerlendirmelerinden denge, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile, fonksiyonel mobilite 6 dk. Yürüme Testi (6 DYT) ile; 6DYT sonrası yorgunluk düzeyi Modifiye Borg Skalası (MBS) ile; el kavrama kuvveti Jamar Dinamometresi, alt ekstremite kas kuvveti Sandalyeye Otur-Kalk Testi (SOKT) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılar için Yaşam Kalitesi Kısa Formu, günlük yaşam aktivitesi Enstrümental Günlük Yaşam Aktivitesi (EGYA), depresyon Geriatri Depresyon Ölçeği (GDÖ), hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), beslenme durumu Mini Nütrisyon Değerlendirme (MND) ile ve besin tüketimleri 3 günlük geriye dönük kayıt altına alınarak değerlendirildi. Gruplar arasında uyku kalitesi ve MMDT farklı bulunmadı (p>0.05). DM'li grubun, FUT mesafesi, TAÜDT, 6 DYT mesafesi ve kavrama kuvveti DM'li grupta düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Our study was planned with the aim of evaluating the physical function, quality of life, daily living activities and nutritional status of individuals 65 years old and above with and without type 2 diabetes mellitus and assessing the relationship between these parameters. Sixty eight people aged 65 years and older participated in the study, 34 of whom were diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and 34 of the control group without diabetes. After gathering socio-demographic and individual data of the individuals were recorded, sleep quality with Visual Analogue Scale, mental status with Mini Mental State Test, balance with Functional Reach, Time Up and Go and Single Leg Stance Test, functional mobility with 6-Minute Walk Test, fatigue with level Modified Borg Scale, Hand grip strength with Jamar Dynamometer, lower extremity muscle strength with Chair Sit-Up Test, quality of life with WHOQOL_OLD-BREF, daily life activities with Instrumental Daily Life Activities, kinesiophobia with Tampa Kinesiophobia Scale, depression status with Geriatric Depression Scale, nutritional status with Mini Nutritional Assessment were assesment and 3-day food consumption retrospectively was recorded. Sleep quality and MMDT were not different between the groups (p>0.05). Functional reach distance, Single Leg Stance time, 6-Minute Walk distance and handgrip strength were found low in DM group (p 0.05).