Tip ıı diyabetes mellituslu sarkopenik obez kişilerde kan şekeri regulasyonun sarkopeni parametreleri üzerine etkisi
The effect of blood glucose regulation to the parameters of sarcopenia in patients with type ii diabetes and sarcopenic obesity
- Tez No: 359194
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KEPEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
GİRİŞ: Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşlılarda obezite ve diyabet prevalansı artmakta bunun sonucunda da hipertansiyon, hiperlipidemi, iskemik kalp hastalığı, osteoartrit, obstrüktif uyku apnesi sendromu gibi birçok sağlık sorunu daha sık görülmektedir. Sarkopeni önemli geriatrik sendromlardan bir tanesi olup yaşa bağlı olarak kas kütlesi, gücü ve fonksiyonelliğinin azalması olarak tanımlanmıştır. AMAÇ: Bu çalışma kan şekeri regülasyonu kötü, diyabetes mellitus (DM) ve sarkopenik obezitesi bulunan yaşlı bireylerde 6 aylık takip sürecinde kan şekeri regülasyonu sağlanmasının sarkopeni parametreleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, The European Working Group on Sarcopenia in Older People kriterlerine göre sarkopenisi saptanan aynı zamanda vücut kütle indeksi > 30 kg/m2 olan ve kan şekeri regülasyonu kötü (HbA1c >8 ), 60 yaş üstü 147 hasta alındı. Hastaların yürüme hızı, kas gücü, kas kütlesine bakıldı. Hastalar DM tedavisi düzenlendikten 6 ay sonra HbA1c düzeyleri 8 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Sarkopeni parametreleri yeniden değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların 6 ay sonraki kontrollerinde 60 kişinin HbA1c seviyesi < 8, 45 kişinin HbA1c seviyesi de > 8 saptandı. HbA1c
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In recent years the prevalance of obesity and diabetes is increasing in Turkey as well as all over the world. As a result hypertension, hyperlipidemia, ischemic heart disease, osteoarthritis, obstructive sleep apnea syndrome is more common as many health problems. Sarcopenia is one of the important geriatric syndromes and is defined as a reduction in age-related muscle mass, strength and function. AIM: This study was conducted to evaluate the effect of blood glucose regulation to sarcopenia parameters in a 6-month follow-up sarcopenic obese and diabetic pateints with poor blood glucose regulation. METHODS: 147 patients over 60 years old with sarcopenia according to The European Working Group on sarcopenia in Older People criteria were enrolled to the study. The subject's body mass index was > 30 kg/m2 and blood glucose regulation was poor (HbA1c > 8). Patients' walking speed, muscle strength and muscle mass were evaluated. Patients were divided into two groups according to HbA1c levels six months after treatment of diabetes mellitus and sarcopenia parameters were re-evaluated. RESULTS: 60 patients with HbA1c levels 8 were detected at sixth month follow-up. In group with HbA1c