65 yaş üstü tip 2 diyabetes mellitus hastalarında obstrüktif uyku apne sendromu sıklığı ve kognitif fonksiyonla ilişkisi
Frequency of obstructive sleep apnea syndrome and its relevance with cognitive function in type 2 diabetes mellitus patients over 65 years of age
  1. Tez No: 867446
  2. Yazar: KİRAZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 65 yaş ve üzeri tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) hastalarında Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS)'nun sıklığı ve kognitif fonksiyonla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki çalışmaya Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Pendik Kaynarca Diyabet Merkezi'ne 01.07.2021 ve 01.11.2021 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri Tip 2 DM hastaları dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara toplam üç anket formu uygulanmış olup, bunlardan ilki hastaların sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve diyabet ile ilgili özellikleri içeren anket formudur. Bu anket formunda hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, aylık gelir, sigara tüketimi, diyabet süresi, diyabet tedavisi, ek hastalıkları ve kullandıkları ilaçları, hipoglisemi varlığı, boy, kilo, beden kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, son 6 ayda yapılmış olan açlık plazma glukozu, HbA1c, c-peptit, trigliserit, LDL-kolesterol ve HDL-kolesterol düzeyleri değerlendirilmiştir. Ardından tüm katılımcılara OSAS risk değerlendirmesini içeren Berlin Anketi ve kognitif fonksiyonları değerlendiren Mini Mental Test(MMT) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 426 Tip 2 DM hastası dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 68,0±6,0 yıl olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the frequency of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OUAS) and its relationship with cognitive function in type 2 Diabetes Mellitus (DM) patients aged 65 and over. Methots: In the cross-sectional study type 2 DM patients aged 65 and over who applied to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Pendik Kaynarca Diabetes Center between 01.07.2021 and 01.11.2021 were included. A total of three questionnaires were applied to all participants, the first of which was a questionnaire containing sociodemographic characteristics, anthropometric measurements and diabetes-related characteristics of the patients. In this questionnaire form, patients gender, age, marital status, education level, monthly income, smoking consumption, diabetes duration, diabetes treatment, comorbities and medications they use, presence of hypoglycemia, height, weight, body mass index, waist circumference, hip circumference, neck circumference, fasting plasma glucose in the last 6 months, HbA1c, c-peptide, triglyceride, LDL cholesterol and HDL cholesterol levels were evaluated. Then the Berlin Questionnaire, which includes the OUAS risk assessment and the Mini Mental Test(MMT), which evaluates cognitive functions, were administered to all participants. Results: We included 426 Type 2 DM patients in the study. The mean age of the participants was 68,0±6,0 years.