İnsülin kullanan ve kullanmayan tip II diyabetik hastalarda ayak bileği kassal motor aktivite, eklem pozisyon hissi ve dengenin incelenmesi
Examining foot ankle muscular motor activity, joint position sense and balance in TYPE II diabetic patiens using insulin and not using insulin
- Tez No: 478915
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İldiz, E.I. İnsülin Kullanan ve Kullanmayan Tip II Diyabetik Hastalarda Ayak Bileği Kassal Motor Aktivite, Eklem Pozisyon Hissi ve Dengenin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2017. Bu çalışma insülin kullanan ve kullanmayan tip II diabetes mellituslu (DM) hastalarda kassal motor aktivite, eklem pozisyon hissi (EPH) ve dengenin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma 32 insülin kullanan (grup 1), 40 insülin kullanmayan (grup 2) tip II DM'li birey ve kontrol grubunu oluşturan 15 sağlıklı birey (grup 3) ile gerçekleştirildi. Tüm bireylerin demografik özellikleri kaydedildikten sonra, ayak sıcaklığı (infraruj termometre), bel çevresi (mezura), duyu (Semmes Weistein Monofilament-SWM), statik denge (tek bacak üzerinde durma), plantar basınç dağılımı (Harris and Beath Footprinting Mat), medial longitudinal ark (MLA) yüksekliği (Chippaux- Smirak İndex), ayak bileği eklem pozisyon hissi (EPH değerlendirme düzeneği), tibialis anterior kası motor aktivitesi (yüzeyel EMG), ayak/ayak bileği eklemi fonksiyonellik düzeyi (Maryland Foot Score), fiziksel aktivite düzeyi (International Physical Activity Questionnaire) ve nöropati (Nöropati Semptom Skoru) değerlendirmeleri yapıldı. Sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldığında DM'li bireylerin bel çevresi ölçümlerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı (p< 0.05). SWM duyu testinde (4,56 gr) grup 1 ve 2 arasında fark bulunmazken, her iki DM'li grubun kontrol grubuna göre azalmış duyu oranına sahip oldukları tespit edildi (p< 0.05). Statik denge değerlendirmesinde grup 1'deki bireyler grup 2 ve 3'e göre daha düşük sonuçlar alırken (p< 0.05), grup 2 ve 3 arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p> 0,05). Plantar basınç dağılımında, sağ ayak 2. metatars başı, sağ ayak topuk ve sol ayak topuk basınç dağılımlarında ve ayak/ ayak bileği eklemi fonksiyonellik düzeyi değerlendirmesinde grup 1 ve 2 arasında fark bulunmazken (p> 0,05), DM'li bireylerin kontrol grubuna göre farklı değerler aldığı saptandı (p< 0.05). Nöropati semptom skor değerlendirmesinde, normal duyu skorunda üç grup arasında fark olduğu (p< 0.05), orta şiddet skorunda ise grup 1 ve 2 arasında olmadığı, grup 3 lehine anlamlı fark olduğu belirlendi. Ayak sıcaklığı, MLA yüksekliği, EPH, tibialis anterior motor aktivitesi ve fiziksel aktivite düzeyi açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0.05). Bu çalışmada yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, insülin kullanan ve kullanmayan Tip II DM'li bireyler arasında anlamlı fark bulunmamakla beraber kontrol grubu ile Tip II DM'li bireyler arasında bazı değerlendirmelerde fark saptandı. Bu sonuçların FTR'de koruyucu yaklaşımların uygulanması ve FTR programlarının etkinliğinin arttırılması açısından değerli ve yol gösterici olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
İldiz, E.I. Examining Foot Ankle Muscular Motor Activity, Joint Position Sense and Balance in Type II Diabetic Patients using-insulin and not using insülin, Hacettepe University Health Sciences Institute Physical Therapy and Rehabilitation Program Master Thesis, Ankara, 2017.This study is designed to investigate muscular motor activity, joint position sense and balance in Type 2 Diabetic patients using insulin and not using insulin and to compare them with the control group. This study is conducted with 32 insulin-using diabetics (group 1), 40 not not insulin using diabetics (group 2) and 15 healthy persons as control group (group 3). After recording demographic characteristics of all participants, foot temperature (infrared thermometer), waist circumference (tape measure), sense (Semmes Weistein Monofilament-SWM), static balance (standing on one leg), plantar pressure distrubition (Harris and Beath Footprinting Mat), medial longitudinal arc (MLA) height (Chippaux- Smirak İndex), ankle joint position sense (JPS evaluation mechanism), tibialis anterior muscular motor activity (superficial EMG), foot/ankle functionality level (Maryland Foot Score), physical activity levels (International Physical Activity Questionnaire) and neurophathy (Neuropathy Symptom Score) evaluations were done. The results were compared with groups, waist circumferences were larger in diabetic patients then the control group (p< 0.05). In SWM sense test there were no differences between group 1 and 2, and diabetic patients in each gruop have reduced sense ratio (p< 0.05). In static balance evaluation group 1 have worse results than group 2 and 3 (p< 0.05), but there is no significiant difference between group 2 and 3. In plantar pressure distrubition, right foot metatarsal head, right foot heel and left foot heel has no pressure distrubition difference and in Maryland Foot Score evaluation there is no difference between group 1 and 2, but in diabetic patients values were different from control group. In neuropathy symptom evaluation, there were differences in normal sense score between all groups (p0.05). Results of this study indicates that sense, balance, plantar pressure distrubition, foot/ foot ankle fonctioning and neuropathy tests can be valuable to catch early symptoms for physiotherapists work in diabetic patients who don't have neuropathic foot diagnosis.