Botulinum toksin veya konvansiyonel yöntem ile tedavi edilen temporomandibular eklem düzensizliği olan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of temporomandibular disorder patients treated with botulinum toxin or conventional treatment
  1. Tez No: 478924
  2. Yazar: FOUAD SALEH NAJAFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Temporomandibuler düzensizlikler (TMD) günümüzde çok sık karşılaşılan bir problemdir. Bir çok etyolojik sebep olduğu gibi, bir çok bulguyla da kendini gösterir. Başta masseter ve lateral pterygoid kaslar olmak üzere temporomandibular eklem işlevinde rol alan kasların hiperaktivitesi, TMD'nin ana etyolojik faktörlerini oluşturmaktadır. TMD'de anterior disk deplasmanı (ADD) önemli bulgulardan biridir. Elektromyografi çalışmalarında ADD ile masseter ve lateral pterygoid (LP) aktiviteleri arasında yakın ilişki olduğu gösterilmiştir. TMD'nin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, TMD'nin tedavisinde kullanılan yöntemlerin retrospektif olarak değerlendirilip karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 2014-2016 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Cerrahi anabilim dalında TMD teşhisiyle tedavi edilen hastaların dosyaları incelendi. Hastalara uygulanan tedavi yöntemleri sebebiyle hastalar üç gruba ayrıldı: kontrol grubu: splint terapisi, terapötik egzersizler ve ilaç içeren konvansiyonel yöntemle tedavi edilen hastalar, masseter grubu: konvansiyonel tedaviye ek olarak masseter kasına botulinum toksin A (BTX-A) enjeksiyonu yapılan hastalar, LP grubu: konvansiyonel tedaviye ek olarak LP kasında BTX-A enjeksiyonu uygulanan hastalar. Her gruptan rastgele 15 hasta seçildi. Hasta kayıtlarından maksimum ağız açıklığı, mandibulanın lateral hareket miktarı, VAS ile değerlendirilmiş olan, TME ve masseter ve LP kaslarının palpasyondaki ağrı miktarı verileri elde edildi. Hastaların uygulama öncesi ve sonrası TME MR (Manyetik Rezonans) görüntüleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre VAS ile değerlendirilmiş olan TME'deki ve palpasyonda masseter ve LP kasındaki ağrı derecesi masseter ve LP gruplarında istatistiksel olarak anlamı derecede daha az bulunmuştur. MR görüntülerinde diskin yer değişimi açısında LP grubu ve konvansiyonel tedavi grubu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak, TMD'de çiğneme kaslarının hiperaktivitesini önlemek amacıyla masseter veya LP kasına BTX-A enjeksiyonunu içeren tedavi protokolu konvansiyonel yöntemlere alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorder (TMD) is a common disease. It has many etiological factors and findings. Hyperactivity of the muscles involved in the temporomandibular joint (TMJ) function, mainly the masseter and lateral pterygoid (LP) muscles, constitute the main etiologic factors of TMD. In TMD, anterior disc displacement (ADD) is one of the most important findings. Electromyography studies have shown a close relation between ADD and masseter and lateral pterygoid muscle activities. Various methods are used in the treatment of TMD. The aim of this study is to retrospectively evaluate and compare the methods used in the treatment of TMD. For this purpose, records of patients treated with the diagnosis of TMD in Selçuk University Faculty of Dentistry Department of Maxillofacial Surgery between 2014-2016 were collected. Patients were divided into three groups by treatment methods. Control grup: Patients treated with conventional therapy (splint therapy, therapeutic exercises and medication), Masseter group: patients who underwent BTX-A injection in the masseter muscle in addition to conventional therapy, LP group: conventional treatment adjuncts patients who underwent BTX-A injection in LP muscle. 15 patients randomly selected from each group. Maximal mouth opening, lateral movement of the mandible, subjective assessment of pain in TMJ and masseter and LP muscles evaluated by VAS (Visual analog scale) were obtained from the patient records. TMJ MRI images were evaluated pre and post operatively. According to the obtained results, the pain level in the TMJ and masseter and LP muscle assessed by VAS was found to be statistically insignificant in the masseter and LP groups. There was a significant difference between the LP group and the conventional treatment group at the angle of dissection in MRI images. As a result, it has been concluded that the treatment protocol containing masseter or LP muscle BTX-A injection to avoid hyperactivity of chewing muscles in TMD may be preferred as an alternative or complementary treatment method to conventional methods.