Alt ekstremitesi için botulinum toksin enjeksiyonu yapılmış serebral palsi tanılı çocuk hastalarda enjeksiyon sonrası konvansiyonel tedavi ile radial ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) spastisite ve fonksiyonellik üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of botulinum toxin injection and radi̇al extracorporeal shock wave therapy (ESWT) combi̇nation for plantar flexor spasticity in chi̇ldren wi̇th cerebral palsy
- Tez No: 917110
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çocukluk çağında engelliliğin en sık sebebi olan Serebral palsi (SP), fetal-infantil dönemde immatür beyindeki ilerleyici olmayan hasar sonucu; motor işlev kaybı ve hareket bozukluğudur. SP'li çocuklarda fokal spastisitede Botulinum Toksin Tip A (BoNT-A) enjeksiyonu etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavi etkinliğini arttırmak için Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (ESWT) ile kombine edilebilir. Prospektif, randomize, kontrollü, tek kör olarak planlanan çalışmada; ayak bileği plantar fleksör spastisitesine yönelik BoNT-A uygulanacak SP'li çocuklardan enjeksiyon sonrası ESWT almış olanlar ile almayanların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 20 hasta iki gruba ayrılmıştır. Her iki grubun spastik plantar fleksör kaslarına (gastroknemius ve soleus) BoNT-A yapılmıştır ve mevcut rehabilitasyonları devam etmiştir. İkinci grubun plantar fleksörlerine enjeksiyondan 1 hafta sonra ESWT başlanıp haftada 1 kez, toplam 3 seans uygulanmıştır. Enjeksiyondan 1 hafta, 1 ay ve 3 ay sonra hastalar değerlendirilmiştir. Birinci grupta BoNT-A'nın en spastik kasların Modifiye Aschworth Skala (MAS) skoru üzerine anlamlı etkisi 3. ayda kaybolmaktayken; ESWT tedavisi ile anlamlı etki 3. ayda da devam etmiştir. Modifiye Tardiue Skalası (MTS) skorunda birinci grupta anlamlı bir etki görülmemişken (1.hafta hariç); ikinci grupta ESWT tamamlanmasıyla 3.ayda da devam eden anlamlı etki görülmüştür. Modifiye Zamanlı Kalk Yürü Testi (MTUG) ile değerlendirilen fonksiyonel mobilite ve Revize edilmiş Yüzler Ağrı Skalası (FPS-R) ile belirlenen ağrı düzeyi üzerine ESWT kombinasyonu daha etkili bulunmuştur. Ayak bileği dorsifleksiyon pasif eklem hareket açıklığı (EHA) her iki grupta anlamlı fark göstermiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre SP'li çocuklarda BoNT-A tedavisinin ESWT ile kombinasyonunun tek başına BoNT-A'ya göre spastisitede daha uzun süre azalma sağladığı, fonksiyonel mobiliteyi arttırdığı, ağrıyı azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is the most common cause of disability in childhood resulting from non-progressive damage to the immature brain during fetal-infantile period. Botulinum Toxin Type A (BoNT-A) injection is recommended for focal spasticity in children with CP. It can be combined with Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) to increase the effectiveness of the treatment. The aim of this study was to compare the effects of BoNT-A treatment and ESWT versus BoNT-A alone in children with CP. Twenty patients who met all inclusion criteria were divided into two groups. BoNT-A was applied to spastic ankle plantar flexor muscles of all patients and conventional rehabilitation treatments continued. In the second group, ESWT was applied to the plantar flexors 1 week after BoNT-A and once a week for total of 3 sessions. They were followed up 1 week, 1 month, and 3 months after BoNT-A. In the first group, the significant effect of BoNT-A on the Modified Aschworth Scale score of the most spastic muscles did not continue at 3 months; however the significant effect continued at 3 months with ESWT. While there was no significant effect on the Modified Tardiue Scale score in the first group (except for the 1st week), significant effect was observed in the second group after completing 3 sessions of ESWT and it was continued in the 3rd month. ESWT combination was found to be more effective on functional mobility (Modified Timed Up and Go Test) and pain intensity (Revised Faces Pain Scale). Ankle dorsiflexion passive range of motion was showed significant difference in both groups. It has been shown that the combination of BoNT-A treatment with ESWT in children with CP provides a longer-lasting reduction in spasticity, increases functional mobility, and reduces pain compared to BoNT-A alone.