Yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan bebeklerde hayatın ilk günlerindeki serum ürik asit düzeyleri ile kısa dönem morbidite ilişkisinin geriye dönük incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship between serum uric acid levels and short term morbidity i̇n the first days of life i̇n infants stay i̇n neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 478923
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE EBRU ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÜA pürin katabolizmasının son ürünüdür. Prematüre bebeklerde hayatın ilk günlerinde kanda idrar çıkışının azlığına ve doku yıkımına bağlı olarak ürik asit değerleri yüksek bulunabilmektedir. ÜA vücutta antioksidan sistemlerin bir parçasıdır ve serumda artmış olması bebek açısından olumlu olabilir. Ancak yüksek değerler aynı zamanda böbrek fonksiyonlarını bozabileceğinden genellikle ksantin oksidaz inhibitörü ile tedavi edilir. Bu çalışmada hayatın ilk günlerinde prematüre bebeklerde saptanan artmış ürik asit değeri ile erken dönem morbidite arasında ilişki olup olmadığını geriye dönük olarak araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda 2 yıllık süre içerisinde yenidoğan yoğun bakım ünitemize yatmış olan, doğum haftası 32 hafta ve altında olan 68 prematüre bebek geriye dönük olarak incelenmiştir. Bebeklerin maternal risk faktörleri, GY, doğum ağırlığı (DA), APGAR skorları, ilk pH ve baz açığı değerleri, 2.gün BUN, ÜA değerleri, mekanik ventilasyon, CPAP, oksijen tedavi süreleri, bronkopulmoner displazi (BPD), intraventriküler kanama (İVK), periventriküler lökomalazi (PVL), prematüre retinopatisi (PR), nöbet, nekrotizan enterokolit (NEK) oranları kaydedilmiştir. ÜA değeri 6,5 mg/dl değerinin altında ve üzerinde olan bebekler morbidite sıklığı yönünden değerlendirilmişlerdir. Bebeklerin GY: 29,8±2 hafta DA: 1343±502 g, BUN: 15,8 ±5,4, ÜA: 6,3±2.2mg/dl bulunmuştur. ÜA ≤6,5 mg/dl olan 38, ÜA> 6,5 mg/dl olan 30 bebek saptanmıştır. Gruplar arasında GY DA açısından fark saptanmamış ancak ÜA yüksek grupta APGAR skorlarının daha düşük olduğu, BUN değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha yüksek olduğu görülmüştür. Erken neonatal morbidite açısından değerlendirildiklerinde ÜA düşük ve yüksek grup arasında BPD ve nöbet gelişimi açısından anlamlı fark bulunmuştur. BPD: Ürik asit düşük grupta % 10, ürik asit yüksek grupta %40 p=0.005, Nöbet: Ürik asit düşük grupta %2, ürik asit yüksek grupta: %23 p=0.003. Diğer risk faktörleri ile bu morbiditeler arasında lojistik regresyon analizi ile anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
UA (uric acid) is the last product of purine catabolism. Premature babies may have high uric acid levels due to low urine output and tissue destruction during the first days of life. UA is part of antioxidant systems in the body. Increased uric acid in the serum can be positive for the baby. However, high values are usually treated with a xanthine oxidase inhibitor as they may impair renal function. In this study, it was aimed to investigate retrospectively whether there is an association between increased uric acid level and early morbidity in premature infants in the first days of life. For this purpose, 68 premature infants who were admitted to our neonatal intensive care unit within 2 years and whose birth week was 32 weeks or less were retrospectively studied. Maternal risk factors, gestational age, birth weight (DA), APGAR scores, initial pH and baseline values, 2nd day BUN, UA values, mechanical ventilation, CPAP, oxygen therapy durations, bronchopulmonary dysplasia (BPD), intraventricular hemorrhage (IVH), periventricular leukomalacia (PVL), retinopathy of prematurity (PR), seizure, necrotizing enterocolitis (NEC) were recorded. Infants whose uric acid level was lower or higher than 6.5 mg / dl were evaluated for the frequency of morbidity. Gestation age: 29,8 ± 2 weeks, birth weight: 1343 ± 502 g, BUN: 15,8 ± 5,4, uric acid: 6,3 ± 2,2 mg / dl There was no difference between groups in terms of gestational age and birth weight. In the group with high uric acid levels, APGAR scores were found to be lower and BUN values were found to be higher, although not statistically significant. When evaluated in terms of early neonatal morbidity, there was a significant difference in BPD and seizure development between UA low and high group. BPD: uric acid 10% in low group, uric acid 40% in high group p = 0.005, seizure: uric acid in low group 2%, uric acid in high group 23% p = 0.003. These results suggest that serum UA values may help predict early neonatal morbidity, such as BPD and seizures. No significant difference was found between logistic regression analysis and other risk factors and these morbidities