Dört farklı seramiğe uygulanan farklı yüzey işlemlerinin bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of different surface treatments applied on four different ceramics on bond strength
  1. Tez No: 478941
  2. Yazar: İLKAY KOLLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE SEVİMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey işlemlerinin, farklı seramik sistemleri üzerindeki yüzey pürüzlülüğü ve shear bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 5 farklı seramik sisteminden (Copran Zr-i, Prettau, Supra, Lava Plus, Lava Ultimate) 300 adet örnek elde edildi. Örnekler üretici firma talimatları doğrultusunda sinterlendi ve 5 farklı yüzey işlemi (kontrol, kumlama, Nd:YAG lazer, Er:YAG lazer, Femtosecond lazer) için 25 gruba ayrıldı (n=12). Yüzey işlemi uygulanan seramik sistemlerinin yüzey pürüzlülüğü AFM ve 3 boyutlu profilometre ile değerlendirildi. Akril bloklar içerisine gömülen örneklerin özel teflon kalıplar yardımı ile; çap 5mm yükseklik 3mm olacak şekilde Multilink N siman ile simantasyon işlemi tamamlandı. Simantasyon işlemlerinden sonra örnekler termal siklus cihazında 5000 siklusa (5-55 °C) tabi tutuldu. Örneklere 1mm/dk hızla shear bağlanma dayanım testi uygulandı. Elde edilen değerlerle iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD testleri yapıldı (p=0,005). Yüzey pürüzlülüğü ve shear bağlanma dayanım testi değerleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla korelasyon testi uygulandı (p=0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluate the effect of different surface treatments on surface roughness and shear bond strength different ceramic systems. In this study 300 samples were obtained from 5 different ceramic systems (Copran Zr-i, Prettau, Supra, Lava Plus, Lava Ultimate). Samples were sintered according to the manufacturer's instructions and divided into 25 groups (n=12) for 5 different surface treatments (Control, Sandblast, Nd: YAG laser, Er: YAG laser, Femtosecond laser).The surface roughness was evaluated by AFM and 3D profilometer. The cementation process of samples embeddedin acrylic blocks is completed with Multilink N cement and special teflon molds (5x3 mm ). After cementation process, the samples were subjected to 5000 cycles (5-55 C°) on the thermal cycler. Shear bond strength test was applied to the specimens at a speed of 1mm / min. Two-way ANOVA, one way ANOVA, Tukey HSD tests were performed with the obtained values (p = 0,005). Correlation test was performed to analyze the correlation between surface roughness and shear bond strength test values (p = 0,05). According to the statistical analysis results, when all the surface treatment groups were compared with the control groups, the highest roughness values and the highest bond strength values were observed in the femtosecond laser treated groups (p 0,05).