Yüksek çürük riskli yetişkinlerde farklı koruyucu programların etkinliği: Bir klinik çalışma
Effectiveness of different preventive program in high caries risk adults: A clinical study
- Tez No: 478942
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yüksek çürük riskine sahip 154 genç yetişkin bu çalışmada değerlendirildi. Bütün dişlerin durumu klinik ve radyografik değerlendirme yapılarak DSÖ kriterlerine göre belirlendi. Tüm bireyler için DMFT, DMFS ve SiC ortalamaları tespit edildi. Her diş ve yüzey için ayrıntılı olarak çürük risk değerlendirmesi gerçekleştirildi. Başlangıçta genel sağlık, diyet, ağız hijyeni ve flor kullanımı ile ilgili veriler elde edildi. Mutans streptokok ve laktobasil sayısı, tükürük akış hızı ve tamponlama kapasitesini içeren tükürük analizleri gerçekleştirildi. Bireyler 7 koruyucu program grubuna ayrıldı; (OH+:Pozitif kontrol, OH-:Negatif kontrol, FV:Flor vernik, KV:Klorheksidin vernik, PT:Probiyotik tablet, PFV: FV+PT, PKV: KV+PT). OH- grubu hariç diğer gruptaki bireyler 12 hafta boyunca düzenli olarak (başlangıç, 1 hafta, 4 hafta ve 12 hafta) takip edildi. 12 hafta süresince her kontrol zamanında plak indeksi, diyet alım sıklığı, tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi, MS ve LB seviyeleri kaydedildi. Çürükle ilgili 8 faktör karyogram programına girildi ve karyogramın belirlediği çürükten korunma şansının yüzdesi hesaplandı. Bir yıl sonra DMFT ve DMFS ortalamaları tekrar hesaplandı. Bütün gruplar için yeni çürük oluşumunda etkili karyogramda kullanılan faktörler ve çürükten korunma skorları arasındaki farklılıklar Kruskall Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak kıyaslandı. Çalışmamızda DMFT: 8.23, DMFS: 12.6, SiC: 10.66 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effectiveness of different preventive program in high caries risk adults. 154 young adults (18-25 years) with high caries risk were evaluated in this study. Dental caries risk for all teeth assessment was made clinically and radiographically determined according to WHO criteria. Mean DMFT, DMFS and SiC were identified for all subjects. Caries risk assessment was carried out for each teeth and teeth surface. At baseline, data on general health, diet, oral hygiene and use of fluoride were obtained. Saliva analyses included mutans streptococci (MS) and lactobacilli (LB) counts, secretion rate and buffer capacity were carried out. Subjects were divided seven different preventive groups (OH+:Positive control, OH-:Negative control, FV:Fluoride varnish, KV:Chlorhexidine varnish, PT:Probiotic tablet, PFV: FV+PT, PKV: KV+PT). They were followed for 12 weeks (begining, 1 week, 4 week and 12 week) with visits except for OH- group. Plaque index, diet frequency and salivary chair-side tests to record the flow rate, buffer capacity and MS and LB counts were performed at each visit. Based on these data, eight caries-related variables were collected and inserted into the Cariogram software to calculate the actual chance of avoiding caries for each subject. The mean DMFT and DMFS were calculated one year later. The factors used in Cariogram and the caries avoiding chance scores were separately compared with Kruskall Wallis and Mann Whitney-U tests in respect of new caries formation for all groups. DMFT, DMFS, SiC was found 8.23, 12.6, 10.66, respectively.