Diş organ kültüründe histolojik olarak reparatif dentinogenezis incelenmesi
Investigation of reparative dentinogenesis as histologic in dental organ culture
- Tez No: 478940
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Reparatif dentin (RD) konusunda histolojik çalışmaların insanda yapılmasının etik sorunları, hayvan çalışmalarının teknik hassasiyet gerektirmesi ve insan dişini birebir yansıtmamasından dolayı histolojik çalışmalar sınırlanmaktadır. Bu tez kapsamında modifiye edilen diş organ kültür modeli kullanılarak RD'in histolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ortodontik amaçla çekilen premolar ve üçüncü molar dişlerin çekimi sonrasında, dişler serum fizyolojik içine koyularak, buz üzerinde laboratuvar ortamına taşındı. Okluzal kavitenin açılmasını takiben, dişlerde 1 mm³'lük perforasyon alanı oluşturuldu. Perfore pulpa, steril serum fizyolojik ile yıkandı. Pulpa kaplama ajanı olarak, mineral trioksit agregat veya kalsiyum hidroksit kullanıldı. Negatif kontrol grubunda teflon bant ile pulpa kaplaması gerçekleştirildi. Daha sonra dişler cam iyonomer siman ile restore edildi. Dişler 1/3 kök uçlarından kesildi ve hazırlanan ortam içerisinde, CO2 etüvde, 1, 2, 3 ve 4 hafta takip edildi. Takibi tamamlanan dişler, rutin histolojik takip aşamalarından geçirildikten sonra parafin ile bloklandı. Daha sonra kesit alınarak, kesitler hematoksilen eozin ve Masson'un trikrom boyası ile boyandı. Boyanan dokular pulpa dokusunun durumu ve RD açısından ışık mikroskobunda değerlendirildi. Mineral trioksit agregat, kalsiyum hidroksit ve teflon bant olmak üzere her üç grupta da farklı kalınlıklarda ve yapıda RD izlendi. Modifiye edilen diş organ kültürü sisteminin, RD oluşumunun altında yatan mekanizmaları incelemek için bir model olarak gelecekte yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The ethical problems of histological studies on humans about reparative dentin and animal studies which require technical precision and do not reflect human teeth, are limiting the histological studies. By the use of the tooth organ culture model modified within the scope of this thesis, it is aimed to histologically examine the reparative dentin. After the extraction of the premolars and third molar teeth for orthodontic purposes, the teeth were put into the saline and transferred to the laboratory conditions on ice. Following the preparation of the occlusal cavity, a 1 mm3 perforation area was created on the tooth. Perforated pulp was washed with sterile saline. As a pulp coating agent, mineral trioxide aggregate or calcium hydroxide was used. Pulp coating with a teflon strip was performed in the negative control group. Then the teeth were restored with glass ionomer cement. Resection of the teeth performed at the level of 1/3 apex, and teeth were followed for 1, 2, 3 and 4 weeks in the prepared medium and the CO2 etuve. The teeth those follow up is completed were passed through the routine histological follow-up stages and then blocked with paraffin. Then sections were taken and stain with hematoxylin eosin and Masson's tricrom. The stained tissue was assessed by light microscopy in terms of pulp tissue status and reperative dentin. Reparative dentin was observed in different thicknesses and structures in all three groups including mineral trioxide aggregate, calcium hydroxide and teflon strip. It is considered that the modified tooth organ culture system may be useful in the future as a model for studying the mechanisms underlying reparative dentin formation.