Sıçanlarda DMBA ile oluşturulmuş meme kanserinde çinko ile melatonin uygulamasının lipit peroksidasyonu ve element metabolizmasına etkisi
The effect of the application of melatonin and zinc in DMBA-induced mammary carcinoma in rats on lipid peroxidation and element metabolism
- Tez No: 478959
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kanser ölümlerinin ikinci en yaygın nedeni olan meme kanseri, tedaviye yetersiz cevap vermesi ve karmaşık etiyolojiye sahip olmasından dolayı küresel halk sağlığı problemlerindendir. Meme kanseri gelişmesinde, östrojenin uyarıcı etkiye sahip olması nedeniyle, melatonin gibi anti östrojenik ajanların meme kanseri tedavisine yön vereceği ileri sürülmektedir. Ayrıca çinko ise, çok sayıdaki hücresel işleyiş için yaşamsal önemi olan ve kanser etyolojisinde önemli rol oynayabilen bir iz mineralidir. Eser elementler, çeşitli biyolojik mekanizmaları düzenleyen çok yönlü kanser önleyici maddeler olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, DMBA ile meme kanseri oluşturulmuş dişi sıçanlarda çinko ile melatonin uygulamasının lipit peroksidasyonu ve element metabolizmasına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma gruplarını, kontrol, DMBA kontrol ve tedavi (çinko, melatonin ve Çinko+Melatonin) grupları oluşturmaktadır. Dişi sıçanlara (kontrol grup hariç) güçlü bir kanserojen madde olan DMBA verilmiştir. Tümör oluştuktan sonra, tedavi gruplarına 5 mg/kg/gün dozda çinko ve melatonin 4 hafta süre ile uygulanmıştır. Dört hafta sonra deney hayvanları uygulaması dekapitasyonla sonlandırılmış ve kan ve meme dokusu örnekleri alınmıştır. Alınan kan ve meme doku örneklerinde doku hasarının göstergesi olarak MDA, antioksidan aktivitenin bir göstergesi olarak da GSH düzeyleri spektrofotometrik yöntemle tayin edilmiştir. Ayrıca bazı serum element düzeyleri (demir, magnezyum, çinko ve bakır) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, which is the second most common cause of cancer deaths, is one of the problems of global public health since it fail store spend to treatment and has a complex etiology. It is argued that anti estrogenic agents such as melatonin will lead to breast cancer treatment as estrogen has a stimulating effect on growth of breast cancer. In addition, zinc, which plays a crucial role in the etiology of cancer and is vital for many cellular processes, is an important trace mineral. Trace elements are regarded as versatile anti-cancer agents that regulate various biological mechanisms. In this study, it was aimed to investigate the effects of application of melatonin and zinc on lipid peroxidation and elemental metabolism in female rats with DMBA-induced mammary carcinoma. The study groups are composed of control, DMBA control and treatment (zinc, melatonin and Zinc+Melatonin) groups. Female rats (except the control group) were given a strong carcinogen DMBA. After tumor formation, zinc and melatonin were administered to the treatment groups at a dose of 5 mg/kg/day for 4 weeks. Four weeks later, the administration of the test animals was terminated by decapitation, and blood and breast tissue samples were taken. MDA as an indicator of tissue damage and GSH levels as an indicator of antioxidant activity in blood and breast tissue samples were determined by spectrophotometric method. Besides, some serum element levels (iron, magnesium, zinc and copper) were calculated.