Sıçanlarda DMBA ile oluşturulmuş meme kanserinde çinko ile melatonin uygulamasının bağışıklık parametrelerine etkisi
The effects of zinc and melatonin supplements on the immunity parameters of rats with DMBA induced breast cancer
- Tez No: 462507
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı dişi sıçanlarda güçlü bir immünsupresör ve kanserojen madde olan DMBA (7,12-dimetilbenz[a]antrasen) ile oluşturulmuş meme kanserinde çinko ile melatonin uygulamasının bağışıklık parametrelerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi sütten yeni kesilmiş dişi sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandı. Toplam 42 adet sıçan kullanılan araştırmada hayvanlar 5 gruba ayrıldı: Grup 1 (n:6) Kontrol, Grup 2 (n:6) DMBA Kontrol, Grup 3 (n:10) DMBA+Çinko Grubu, Grup 4 (n:10) DMBA+Melatonin Grubu, Grup 5 (n:10) DMBA+Melatonin ve Çinko Grubu. Grup 1 dışındaki hayvanlara meme kanseri oluşturmak için kolza yağı (kanola) içinde 80 mg/ kg dozunda 7,12-dimetilbenz[a]antrasen (DMBA) gavaj yoluyla verildi. Çinko ve melatonin uygulanan gruplara 5 mg/kg/gün dozunda çinko, melatonin ve çinko+melatonin 4 hafta boyunca verildi. Deneysel uygulamaları takiben anestezi altında hayvanlardan EDTA'lı tüplere alınan taze kan örneklerinde; lenfosit oranları, T-Lenfosit alt tipleri, B lenfositler ile doğal öldürücü hücreler olan NK ve NKT hücre yüzdeleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of zinc and melatonin supplements on the immunity parameters of female rats with induced breast cancer. The breast cancer was induced by the potent immuno-suppressor and carcinogenic substance 7,12-Dimethylbenz[a]anthracene (DMBA). The study was performed on recently weaned female Wistar rats obtained from Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Centre (SUEMRAC). The study was also conducted at SUEMRAC. The study protocol was approved by SUEMRAC's Experiment Animals Ethics Committee. There were a total of 42 rats studied, divided into 5 groups as follows: Group 1 (n=6) Control, Group 2 (n=6) DMBA Control, Group 3 (n=10) DMBA + Zinc, Group 4 (n=10) DMBA + Melatonin, Group 5 (n=10) DMBA + Zinc & Melatonin. With the exception of Group 1, the rats' breast cancer was induced by receiving a canola-oilmixed 7,12-dimetilbenz[a]antrasen DMBA 80 mg/kg dose via gavage. Throughout four weeks, Groups 3, 4 & 5 received daily 5 mg/kg doses of zinc, melatonin, and zinc+melatonin respectively. Following the experimental application, the rats were anaesthetized and blood samples were taken into tubes enhanced with EDTA. The fresh blood samples' lymphocyte rates, T-lymphocyte subgroups, B-lymphocyte and natural killer cells NK and NKT were evaluated.