Metabolik sendromlu ve obez çocuklarda plazma NPY, leptin, nesfatin-1 düzeyleri ve çinkoyla ilişkisi
Levels of plasma NPY, leptin and nesfatin-1, and their relation to zinc in obese children and children with metabolic syndrome
  1. Tez No: 478969
  2. Yazar: ADNAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; metaboliksendrom ve obezite tanısı konulan kız ve erkek çocuklarda, önemli bir eser element olan çinkonun, besin alımının düzenlenmesinde etkili olan Nesfatin-1, Leptin ve NPY hormonları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine obesite nedeniyle başvuran, 20 metabolik sendromlu olgu [MeS (+) obez ] ve 20 metabolik sendrom kriterlerini taşımayan obez hasta ile 20 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 60 denek üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel olmayan klinik araştırmalar etik kurulu (06.01.2015 tarih, 2015/1 sayı) tarafından onaylandı. Çalışmaya alınan 60 denek eşit sayıda toplam 6 gruba ayrıldı: Grup 1 Metabolik Sendromlu Erkek Çocuklar, Grup 2 Metabolik Sendromlu Kız Çocuklar, Grup 3 Obez Erkek Çocuklar, Grup 4 Obez Kız Çocuklar, Grup 5 Erkek Çocuk Kontrol, Grup 6 Kız Çocuk Kontrol. Deneklerin en az 10 -12 saat süren açlık sonrası rutin laboratuar tahlilleri için alınan kan numunelerinden elde edilerek, rutin analizler yapıldıktan sonra artan plazma ve serum örnekleri -80 derecede muhafaza edildi. Plazma örneklerinde ELISA yöntemiyle NPY (ng/ml), Leptin (pg/ml) ve Nesfatin-1 (ng/ml) düzeyleri ile Atomik absorpsiyon yöntemiyle de serum çinko düzeyleri (µg/dl) tayin edildi.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the relation between zinc, a major trace element, and nesfatin-1, leptin, and NPY hormones, which are significantly involved in the regulation of food intake, in children diagnosed with metabolic syndrome and obesity. The study registered 60 cases, of whom, 20 were boys and girls who presented at the Pediatric Endocrinology Polyclinic of Konya Education and Research Hospital with obesity and were diagnosed with metabolic syndrome [MeS(+) obese], 20 were obese patients without metabolic syndrome criteria, and 20 were healthy control individuals. The study protocol was approved by the Ethics Board for Non-Invasive Clinical Studies of Seljuk University School of Medicine (date January 6, 2015 and number 2015/1). The sixty cases included in the study were allocated to six groups with an equal number of cases in each: Group 1, Boys with Metabolic Syndrome; Group 2, Girls with Metabolic Syndrome; Group 3, Obese Boys; Group 4, Obese Girls; Group 5, Control Boys; and Group 6, Control Girls. Plasma and serum samples that were left after routine analyses conducted on the blood samples collected for laboratory analyses after a minimum of 10 to 12 hours of fasting were stored at -80oC. Then the samples were used to measure plasma NPY (ng/ml), Leptin (pg/ml) and Nesfatin-1 (ng/ml) levels using ELISA method and serum zinc (µg/dl) levels using atomic absorption method.