Elit boksörlerde akut besinsel nitrat takviyesinin anaerobik güç üzerine etkisi
The effects of acute dietary nitrate supplementation on anaerobic power of elite boxers
- Tez No: 478968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırma; elit erkek boksörlerde akut besinsel nitrat (Kırmızı pancar kökü suyu) takviyesinin kol anaerobik güç parametreleri ve yorgunluk, toparlanma düzeylerine etkisi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya; aktif olarak boks branşı ile uğraşan yaş ortalamaları 23±2,28 yıl, boy ortalamaları 174,83± 11 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 76,66± 19,37 kg olan elit düzeyde 8 erkek boksör gönüllü olarak katıldı. Araştırmada tek kör, çaprazlama yöntemine gore, deneklere akut olarak besinsel nitrat (Kg/ml,2ml) ya da plasebo verildi. Takviyenin ardından deneklerin kol anaerobik güç performanslarını tespit etmek için deneklere 30 saniye anaerobik Kol Wingate testi uygulandı. Wingate testi için modifiye edilmiş bilgisayara bağlı ve uyumlu bir yazılımla çalışan kefeli bir Monark 824 model (made in İsveç) el bisiklet ergometresi kullanıldı, 5 gün aradan sonra ilk alınan madde (besinsel nitrat ya da plasebo) değiştirilerek aynı test tekrar yapıldı. Testin öncesi ve sonrası yorgunluk ve toparlanma performansları kalp atım hızı ve laktat düzeyleri ölçülerek belirlendi. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Deneklerin öntest ve sontest değerlerinin karşılaştırılmasında Nonparametric testlerden olan Wilcoxon T Testi, tekrarlı ölçümlerde ise Repeated Measures testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of acute dietary nitrate (red beetroot juice) supplementation on arm anaerobic power parameters, fatigue and recovery levels in elite male boxers. Eight male boxers who actively engaged in the boxing branch participated as volunteers in the age range of 23 ± 2.28 years, 174.83 ± 11 cm in height average and 76.66 ± 19.37 kg in body weight. In the study, subjects were given acute dietary nitrate (red beetroot juice kg/ ml, 2ml) or placebo by single blind, cross-over method. Following the supplementation subjects were made 30-second arm Wingate anaerobic test to determine the subjects arm's anaerobic power. A Monark 824 model with a duck (made in Sweden) hand bike ergometer which is connected to a computer and working with compatible software was used for Wingate test. After 5 days, the same test was repeated by replacing the first item taken (dietary nitrate or placebo). Fatigue and recovery performance before and after the test was determined by measuring heart rate and lactate levels. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. In the comparison of pretest and posttest values of subjects, two related samples from nonparametric tests Wilcoxon T test and Repeated Measures test for repeated measurements were performed.