Sıçanlarda ovaryum iskemi-reperfüzyon hasarı: 3',4'-dihydroxyflavonol'un lipid peroksidasyonuna etkisi
Ovarian-ischemia-reperfusion damage in rat: the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on lipid peroxidation
- Tez No: 478974
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İskemi, doku veya organı besleyen kan akımının yetersizliğine bağlı olarak hücre veya doku hasarına neden olmaktadır. Mevcut çalışmanın amacı sıçanlarda deneysel ovaryum iskemi-reperfüzyon hasarında 3',4'-Dihydroxyflavonol uygulamasının lipid peroksidasyonuna etkisini belirlemekti. Araştırma toplam 44 adet Wistar-albino türü dişi sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada deney grupları aşağıda şu şekilde oluşturuldu.1-Kontrol; 2-Sham; 3-İskemi-reperfüzyon (I/R); 4-İskemi-Reperfüzyon+DiOHF; 5-İskemi+DiOHF+Reperfüzyon; 6-DiOHF+İskemi-Reperfüzyon. İskemi-reperfüzyon 2+2 saat olarak, DiOHF 30 mg/kg olarak uygulandı. Deney sonunda hayvanlardan anestezi altında kardiyak ponksiyon ile kan örnekleri alındıktan sonra öldürülerek doku örnekleri alındı. Alınan kan ve doku örneklerinde GSH (eritrosit, doku), MDA (plazma ve doku), 8-hidroksiguanozin (8-OHdG) (plazma-doku), SOD (eritrosit, doku) ve IL-6 (plazma) da belirlendi. Ayrıca ovaryum dokusu histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ischaemia is lead to damage in cell or tissue damage due to insufficient blood flow stream in tissue or organ. The aim of present study was to determine the effect of 3',4'-Dihydroxyflavonol on lipid peroxidation experimental ovarium ischaemia-reperfusion in rats. Research was performed on the total 44 Wistar-albino female rats. Groups were design as 1-Control; 2-Sham; 3-İschaemia-reperfusion (I/R); 4-I/R+DiOHF; 5-ischaemia+DiOHF+reperfusion; 6-DiOHF+I/R. Ischaemia-reperfusion 2+2 hours, DiOHF 30 mg/kg supplied. The end of experiments blood samples were obtaion under the general anesthesia, following animals were killed and tissue samples were taken. Blood and tissue samples were analized for GSH, MDA, 8-OHdG, SOD and IL-6. Ovarian tissue was examined as histopathological. I/R groups have increased MDA, 8-OHdG and IL-6, but reduced GSH and SOD activity.