Elazığ ilinde farklı bireysel spor dallarında görev yapan antrenörlerin liderlik tarzlarının incelenmesi
Anaylsis of leadership styles of coaches working in different individual sports branches in Elaziğ
- Tez No: 478981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmamızın konusu; Elazığ İlinde Farklı Bireysel Spor Dallarında Görev Yapan Antrenörlerin Liderlik Tarzlarının İncelenmesidir. Çalışmanın amacı; Elazığ ilinde farklı bireysel spor dallarında görev yapan antrenörlerin liderlik tarzlarını belirleyerek, takımlarda görev yapan antrenörlerin sahip oldukları ve onlardan beklenilen liderlik tarzlarının, bu branşlardaki sporcular tarafından, antrenörleri ile ilgili liderlik davranışlarının belirlenmesi ve bununla beraber bu ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu düşüncelerden yola çıkarak çalışmamızda, farklı bireysel spor dallarındaki sporcuların takımlarında görev yapan antrenörlerin sahip oldukları ve onlardan beklenilen liderlik tarzlarının, tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Elazığ ilindeki tüm bireysel spor dalları ve bu bireysel spor dallarında görev yapan antrenör ve sporcular oluşturmakta olup örneklemini ise; 2015-2016 sezonunda Elazığ ilinde faaliyet gösteren 14 farklı bireysel spor dallarından 10'u (Badminton, yüzme, masa tenisi, tenis, atletizm, güreş, okçuluk, tekvando, boks, muay-tai) ve bu spor dallarında görev yapan antrenör ve sporcular oluşturmuştur. Bu branşlardaki 194 sporcuya anket uygulaması yapılarak, kendi takımlarındaki antrenörlerin liderlik tarzlarının araştırılması yapılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların kendilerine ait bilgileri edinmek için“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of our research is an anaylsis of leadership styles of coaches working in different individual sports branches in Elazığ. The object of the study is the identification of the leadership styles that the coaches working in teams have and that they are expected to have, the identification of the leadership styles of their coaches by the athletes in these branches and along with this, explicating this relationship by determining the leadership styles of coaches working in different individual sports branches. The population consists of all the individual sports branches and the coaches working in these individual branches and athletes in Elazığ and the sample consists of 10 of 14 different invidual sports branches ( Badminton, swimming, table tennis, tennis, athletics, wrestling, archery, taekwon do, boxing, muay-tai ). that are active and the coaches working and athletes in these branches in Elazığ. Leadership styles of the coaches of their teams were searched by conducting a poll to nearly 194 athletes in these bracnches. A“Personal Information Form”was created in order to obtain personal information of the athletes took part in the research. As to identifiy the leadership behaviour of the coaches, a questionnaire generated by Chelladurai and Saleh( 1980 ), The Leadership Scale for Sports, was used.