Alanya'da yaşayan el sanatları
Hand art living in Alanya
  1. Tez No: 479003
  2. Yazar: SIDIKA GÜL KARACADAĞLI ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Anadolu coğrafyasında yer alan her bölge ve kent, Türk kültür ve sanatının izlerini taşıyan değerlere sahiptir. Özellikle de bazı kentler bu açıdan öne çıkmaktadır. Bunlardan biri de Antalya iline bağlı Alanya ilçesidir. Alanya, sahip olduğu geleneksel kültür değerleriyle, önemli kültür havzalarından biridir. Bu araştırmanın hedefi tarihi değerlerimizi yaşatma ve yeni nesillere aktarma çabasında olan tüm gönül elçilerine destek olmak ve yatırımcılara ilham vermektir. Kültür mirası el sanatlarımızın hızlı bir şekilde günümüz hayatından çıkıyor olmasına rağmen, özellikle Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde yetmişi aşkın geleneksel Türk el sanatı, çeşitli sanatkâr, kurum ve kuruluşların çabaları ile yaşatılmakta ve yeni nesillere aktarılmaktadır. Bu çalışmada literatür tarama ve alan araştırması yoluyla; ilgili bilgi ve belgelere ulaşılarak, Alanya'da yaşayan el sanatları ile ilgili genel bilgi verilerek, varlığını devam ettirmekte olan el sanatlarında, kullanılan araç ve gereçler, ürünlerin yapım aşamaları, elde edilen ürünlerin incelenmesi ve örneklerle tanıtılması, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının desteklenmesi, tarihsel gelişiminin günümüze yansıtılarak yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yörede yapılan çalışmada yaşayan el sanatlarının düz dokumacılık, mekikli dokumacılık, ipekböcekçiliği ve oyacılık olduğu belirlenmiştir. Belirlenen el sanatının yaşayan ustaları ile görüşülmüş, ürünler fotoğraflarla belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every region and city in Anatolia possesses bearing the traces of Turkish culture and art. Especially, in this respect, some cities become prominent. One of these prominent cities is Alanya, Antalya. Alanya is one of the important cultural areas with its traditional cultural values. Aim of this research is to support volunteer who intend to sustain our historical values and to transfer them into new generations and to inspire the investor. Although handicrafts which are our cultural heritage disappear rapidly, over seventy traditional Turkish handicrafts are being lived and are being transferred into new generations by several artists and institutions and organizations' effort. In this research, almost extinct handicrafts' are aimed to be transferred into new generations by literature reviewing and doing field study, reaching corresponding certificate, informing about handicrafts in Alanya, equipment which is used in handicrafts, construction periods of products, examination of the produced handicrafts and demonstrating it. As result of this study conducted in this territory it is determined that living handicrafts are flat weaving, shuttle weaving, sericulture and lace.