Sakarya'da yaşayan Kınalı muhacirlerinin yastık dokumalarında görülen desenlerin araştırılması
Investigation of the patterns observed in the pillow weavings of the Kınalı muhacirs living in Sakarya
- Tez No: 944303
- Danışmanlar: PROF. KADRİYE DİDEM ATİŞ, DOÇ. DR. AYŞE GAMZE ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkler, tarih boyunca Balkanlar'a yerleşmiş ve bu coğrafyada varlıklarını sürdürmüşlerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki en parlak dönemi, Çirmen Savaşı'ndaki zaferle başlamıştır. Osmanlı Devleti, iskân politikası çerçevesinde halkının bir kısmını bu topraklara yerleştirmiştir. Bu bağlamda, Konya'dan Makedonya'nın Kınalı köyüne Karamanoğulları Beyliği'ne mensup bir Türk topluluğu göç etmiştir. Göç eden bu topluluk, kapalı bir yaşam tarzını benimseyerek kültürel unsurlarını korumuş ve özellikle kendilerine özgü yemek, merasim ve dokuma geleneklerini sürdürmüştür. Balkanlar'da uzun yıllar yaşayan Türkler, Balkan Savaşları'nın Osmanlı aleyhine sonuçlanmasıyla Türkiye'ye doğru göç etmeye başlamıştır. Bu süreçte Marmara Bölgesi'nin Sakarya gibi çeşitli illerine yerleşen ve kendilerini“Kınalı muhacirleri”olarak tanımlayan bu topluluk, köylerinden ayrılırken yanlarında taşıyabildikleri tüm eşyalarını getirmiş ve kültürlerini gelecek nesillere aktarma çabasına girmiştir. Bu çalışma, Kınalı muhacirleri topluluğuna ait el dokuması yastıklarını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, gerekli izinler alınarak aileler ziyaret edilmiş, eser analizleri gerçekleştirilmiş ve sözlü görüşmeler yapılmıştır. Kınalı muhacirlerinin geçmişte kullandıkları dokuma tekniklerine ilişkin bulgulara ulaşılmaya çalışılmış, elde edilen bilgiler literatür taramalarıyla desteklenmiştir. Ayrıca, Kınalı muhacirlerine ait yastık dokumaları üzerine yapılan literatür araştırmaları sonucunda bu alanda oldukça sınırlı bilgiye ulaşıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, söz konusu çalışma, Kınalı muhacirlerine ait el sanatlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, Kınalı muhacirlerine ait altı adet yastık dokuması detaylı bir şekilde inceleyerek desenlerin belgelenmesi, yorumlanması ve geleceğe aktarılması bakımından alana katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turks have settled in the Balkans and maintained their presence in this region. The Ottoman Empire's most glorious period in the Balkans began with the victory at the Battle of Çirmen. Within the framework of its settlement policy, the Ottoman State relocated part of its population to these lands. In this context, a Turkish community affiliated with the Karamanid Principality migrated from Konya to the village of Kınalı in Macedonia. This migrating community adopted a closed lifestyle, preserving their cultural elements and especially maintaining their unique food, ceremony, and weaving traditions. After living in the Balkans for many years, Turks began migrating toward Turkey following the unfavorable outcomes of the Balkan Wars for the Ottoman Empire. During this process, this community who defined themselves as“Kınalı muhacirs”settled in various provinces of the Marmara Region, such as Sakarya. They brought with them all the belongings they could carry from their village and made efforts to transmit their culture to future generations. This study aims to comprehensively examine the handwoven pillows belonging to the Kınalı muhacir community. Within the scope of the research, necessary permissions were obtained, families were visited, analyses of the works were conducted, and oral interviews were carried out. Efforts were made to uncover findings related to the weaving techniques used by the Kınalı muhacirs in the past, and the information obtained was supported by literature reviews. Furthermore, it was determined that literature on pillow weavings belonging to the Kınalı muhacirs is quite limited. Therefore, this study aims to contribute to the preservation and transmission of the handicrafts of the Kınalı muhacirs to future generations. By examining six pillow weavings in detail, the study intends to contribute to the field through the documentation, interpretation, and preservation of these designs.