Taraklı bez dokumalarında görülen motiflerin Anadolu'da yayılımı (Batı Karadeniz çevresi)
The propagation of motifs in combined cloth fabrics in Anatolia (Western Black Sea environment)
  1. Tez No: 534504
  2. Yazar: SİBEL ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİDEM ATİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Taraklı Sakarya İline bağlı; tarihini, kendine ait kültürünü devam ettirmiş, tarihi dokusunu halen içinde barındıran, demografik yapısı ile ayrıcalık gösteren bir ilçe niteliğindedir. Demografik açıdan bakıldığında Taraklı' da yaşayan birçok etnik grup bulunmaktadır. Bu etnik gruplar Taraklı İlçesine göç eden konar-göçer topluluklardır. Bu göç alan yerler arasında Batı Karadeniz Bölümü de bulunmaktadır. Taraklı, önemli ticaret güzergâhı içerisinde bulunması sebebiyle ticaretin gelişmesi ile birlikte bu etnik grupların kendilerine has kültür öğelerinin de göç etmesine bağlı olarak el sanatlarının gelişmesine katkı sağlamıştır. Taraklı İlçesinde bulunan el sanatları; demircilik, dokumacılık, semercilik, urgancılık, yabacılık, saraçlık, mutaflık, kaşıkçılık, kunduracılık, bastonculuk ve tarakçılıktır. Bu el sanatları arasında yer alan dokumacılığın kökeni eskiçağlara dayanmaktadır. Evlerde kurulu bulunan ağaç dokuma tezgâhlarında halkın kendi ihtiyaçları doğrultusunda dokuma türleri dokunmaktadır. Taraklı İlçesinde yapılan bez dokuma türleri şu şekildedir; Don Bezi, Örtü Bezi ve Çarşaf Bezi'dir. Kültürler arasındaki benzerlik mimariden el sanatlarına, bez dokumalarından yüzeydeki motiflere kadar göstermektedir. Güzeli bulma arayışı içinde olan insanoğlu, görsel açıdan zenginliği önemsemiş ve kullandıkları eşyaların yüzeyine kendilerini simgeleyen ya da kendi kültürünü benliğini anlatan biçimler yerleştirmişlerdir. Bu biçimler dokuma yüzeyinde terim anlamı bakımından motife(yanış) denk gelmektedir. Taraklı Bez Dokumalarındaki motiflerin Anadolu'ya olan yayılımını ele alarak göç yollarının tesbit etmek maksadıyla motiflerin etnik yapıları arasında bir bağ olduğu göstermektir. Çünkü semboller tarihi bir dünyaya doğru açılmaları oluşturmaktadırlar. Bu bağlamda etnik yapının araştırılması ile yola çıkılmış göç gerçeğinin sadece insanların üzerindeki etkisi değil onlarla birlikte, beceri yetisinin ve kültürlerinde beraberinde mekan değiştirdiği gerçeğinin ortaya konmasıdır. Bu sebeple göç sadece göç veren yerleri değil göç alan yerleri de etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Taraklı connected to the province of Sakarya; history, its own cultural heritage, still retains its historical texture, is a province with a demographic structure and privilege. From a demographic point of view, there are many ethnic groups living in Tarakli. These ethnic groups are communal-immigrant communities that migrate to Taraklı. This migratory place is located in the Western Black Sea Region. Taraklı is in the important trade route, thus contributing to the development of handicrafts due to the development of trade as well as the cultural elements of these ethnic groups also migrating. Handicrafts in Tarakli Province; blacksmithing, weaving, saddlery, spoilage, leprosy, saddlery, favors, spoons, shoemaking, walking and combing. The root of the weaving, which is among these handicrafts, is based on ancient ages. Weaving types are in touch with the needs of the people in the wooden weaving looms established in the houses. The types of cloth weaving done in Tarakli Province are as follows; Don Bezi, Örtü and Çarşaf Bezi. The similarity between cultures shows up to the architects handicrafts, from cloth fabrics to motifs on the surface. Humans who are in search of a gentle discovery have paid attention to the richness of the visual aspect and placed forms that symbolize themselves on the surface of the goods they use or that describe their own cultivated self. These forms correspond to the motif in terms of terms on the weaving surface. It examines the spread of motifs in combed cloth fabrics to Anatolia and shows that there is a link between ethnic structures of motifs in order to determine migration paths. Because the symbols constitute an opening towards a historical world. In this context, the fact that the fact that the ethnic structure has been investigated and the fact that the migrated person is moving is not just the effect on people, but the fact that they have changed the place with their skill and culture. For this reason, migration affects not only emigration but also immigration.