Dijital illüstrasyon tekniği ile tıbbi illüstrasyon süreci ve insan apendiküler iskelet kemikleri tıbbi illüstrasyon uygulamaları
Process of medical illustration with digital painting and medical illustration applications of human appendicular skeleton bones
- Tez No: 479005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bilim, yayın ve reklam başta olmak üzere birçok alanda kullanılan illüstrasyon, günümüz tıp biliminde bir gereklilik haline gelmiştir. Tıp eğitimi başta olmak üzere, bilimsel çalışmalar ve toplumsal bilgilendirmelerde insan vücudunun daha net ve anlaşılır şekilde görüntülenmesi tıbbi illüstrasyonlar ile mümkün olabilmektedir. Görselleştirmenin tıp bilimi tarihi boyunca vazgeçilmez bir araç oluşu göz önüne alınırsa, kaliteli bir tıp eğitiminin parçası -yeterli bilimsel düzeye sahip- tıbbi illüstrasyonlar olmalıdır. Aynı şekilde, illüstrasyonun anlaşılır bir biçimde uygulanması da tıp bilgisinin doğruluğunu yansıtması açısından son derece önemlidir. Bu yüzden, tıbbi illüstrasyonun etkili bir aktarım sağlayabilmesi ancak yeterli tıp ve sanat bilgisi ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmayla, tıbbi illüstrasyonun tarihsel gelişimini, tekniklerini ve tıp biliminde illüstrasyonun gerekliliğini vurgulamak amaçlanmıştır. Tıbbi illüstrasyonun uygulama aşaması için günümüzde en yaygın teknik olarak kullanılan dijital illüstrasyon tekniğine başvurulmuştur. İnsan hareket sisteminde yer alan apendiküler iskelet kemiklerinin dijital illüstrasyon tekniği ile oluşturulan uygulama örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The illustration, including science, publications and advertisements, has become a necessity in today's medical science. Especially in medical education, medical studies and in social information, it is possible to visualize the human body in a clear and understandable way through medical illustrations. Considering it is an indispensable tool visualization throughout the history of medical science, is part of a quality education in medicine, should be sufficient scientific level with a medical illustrations. Illustration implementation understandably, is extremely important in terms of reflecting the accuracy of medical information. Therefore, medical illustration can provide an effective transfer is only possible with sufficient knowledge of medicine and the arts. With this work, it is aimed to emphasize the historical development, techniques of the medical illustration and necessity of illustration in medical science. Digital illustration technique, which is the most common technique used today, has been applied for the application phase of the medical illustration. Examples of applications created by the digital illustration technique of the appendicular skeleton bones in the human motion system are given.