Generalize kronik periodontitis tedavisinde tüm ağız dezenfeksiyonu uygulamasına ek olarak kullanılan er,CR:YSGG lazerin klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical efficacy of ER,CR:YSGG laser in addition to full mouth disinfection therapy in generalized chronic periodontitis treatment
- Tez No: 479058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; klinik ve radyolojik değerlendirmeler ışığında, generalize kronik periodontitis tanısı konulmuş bireylerde, kök yüzeyi düzleştirmesine ilave olarak kullanılan Er,Cr:YSGG lazerlerin periodontal tedavi etkinliğinin, periodontal klinik indekslerin (PI, SCD, KAS, GI) ve biyokimyasal verilerin (TNF-α, IL-1β, ICTP) değişimine göre belirlemektir. Yaptığımız çalışmada tüm gruplarda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 3. ay klinik indekslerde ve biyokimyasal markırlarda bir azalma belirlenmiştir. Bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Klinik periodontal indeksler ile biyokimyasal markırlardaki değişim birbirinden bağımsız olmuştur. Yine kontrol ve lazer grupları kendi arasında kıyaslandığında iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yaptığımız çalışmanın sonucu Er,Cr:YSGG lazer uygulamalarının klinik ve biyokimyasal veriler ışığında periodontal tedaviye ek bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Bu konu daha fazla araştırılmaya ve üzerinde çalışma yapılmaya ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of Er, Cr: YSGG lasers as adjunct to conventional mechanical periodontal treatment by assessment of periodontal clinical indexes (PI, PPD, CAL, GI) and biochemical markers (TNF-α, IL-1β, ICTP). 23 patients who diagnosed with generalised chronic periodontitis were divided into two groups; in the first group only scaling and root planning was performed. And in the second group Er,Cr:YSGG lazer was applied as an adjunct to scaling and root planning treatment. The results have shown that clinical periodontal index scores and biochemical markers decreased in both groups. However these differences were not statistically significant. No association between clinical periodontal indexes and biochemical markers were observed. No statistically significant differences were observed in the post treatment period between laser and control groups. According to the results of this study adjuntive Er,Cr:YSGG laser treatment has no effect on the treatment of chronic periodontitis compared to treatment with scaling and root planning alone. Further studies are needed on the use of laser for the treatment of chronic periodontitis.