İskemik göğüs ağrısı şikayetiyle kliniğimize başvuranlarda, edacs-ADP skorunun otuz günlük majör istenmeyen kardiyak olayları değerlendirmede özgüllük ve duyarlılığının analizi
Analysis of spesifity and sensitivity of edacs-ADP score in evaluation of major adverse cardiac events for 30 days in patients WHO presented to our emergency room with ischemic chest pain
  1. Tez No: 479102
  2. Yazar: İLKER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: EDACS-ADP skoru acil servis şartlarına göre geliştirilmiş, uygulaması basit göğüs ağrılı hastalara erken dönemde ve yüksek taburculuk kararı veren, düşük yalancı negatiflik oranına sahip bir skorlama sistemidir. Bu tez çalışması ile kliniğimize iskemik göğüs ağrısı şikâyetiyle başvuranlarda, EDACS-ADP skorunun otuz günlük majör istenmeyen kardiyak olayları değerlendirmede özgüllük ve duyarlılığı analiz edilecektir. Yöntem: Çalışma ileriye dönük gözlemsel klinik araştırma olarak planlanmıştır. On sekiz yaşın üzerinde, göğüs ağrısı şikâyeti olan ve klinisyen tarafından troponin ölçümü yapılmak istenen ardışık hastalar içerisinden, onam formunu okuyarak çalışmaya katılmayı kabul edenler çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalardan EDACS skoru değişkenlerini içeren 37 veri prospektif olarak toplanmıştır. Bu verilere ek olarak EKG ve troponin sonuçları ile birlikte EDACS-ADP skoru hesaplanmıştır. Başvurudan 30 gün sonra hastalar telefonla aranarak ve/veya hastane kayıtları incelenerek gelişmiş majör istenmeyen kardiyak olay bilgisine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bulgular: Çalışma tüm kriterleri karşılayan 392 hasta ile tamamlandı. EDACS-ADP skoruna göre hastaların %54,3'ü (n=213) düşük riskli olarak sınıflandırıldı. Bir aylık takip sırasında çalışmaya alınan hastaların 65'inde (%16,6) toplam 116 MİKO gelişti. Düşük riskli hastaların %0,9'unda MİKO gelişirken, yüksek riskli hastaların %35,2'sinde MİKO gelişti. Bu sonuçlara göre EDACS-ADP'nin duyarlılığı, özgüllüğü, PPV, NPV, +LR ve –LR değerleri sırasıyla şu şekildedir: %96,9, %64,5, %35,2, %99,1, +LR 2,73 ve -LR 0,05. Sonuç: Bu çalışma ile EDACS-ADP skorunun acil servisimize başvuran göğüs ağrılı hasta popülasyonunda güvenle kullanılabileceği gösterilmiştir. Ayrıca bu araştırma ile EDACS-ADP skorunun türetildiği ve daha önce denendiği merkezlerden daha farklı bir bölgede de benzer etkinlik ve güvenlikte olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: EDACS-ADP score, was developed for emergency room, is a scoring system which allows to discharge patients in early period of the simple chest pain safely and has a low rate of false negativity. The present study has shown the assessment of spesifity and sensitivity of EDACS-ADP score in evaluation of major unwanted cardiac events for 30 days in patients who presented to emergency room with anjina pectoris. Method: The present study was designed as prospective clinical cross-sectional study. The participants who were above 18 year-old, gave an informed consent and medically suitable to measure troponin levels were included in the study. 37 data's including EDACS score components of participants were collected prospectively. In addition to those data's mentioned above, EDACS-ADP score was calculated with the EKG findings and troponin levels of patients. 30 days after the first presentation to the emergency service, information of whether a major adverse cardıac event had occurred was tried to be obtained via calling by phone or searching the medical records of the patients. Findings: The present study was completed with 392 participants who met the all criteria. 54,3% (n=213) of the patients were classified as low risk group in accordance with EDACS-ADP score. 116 major adverse cardıac event occurred in 16,6% (n=65) of patients during 1 month follow up. Major adverse cardıac event occurred in 0,9% of low risk group and 35,2% high risk group. In accordance with final results spesifity, sensitivity, PPV, NPV, +LR and –LR of EDACS-ADP is shown respectively: 96,9%, 64,5%, 35,2%, 99,1%, +LR 2,73 and -LR 0,05. Results: The present study has shown EDACS-ADP score may be used safely in patients who presented to our emergency room with anjina pectoris. Moreover, present study has shown that EDACS-ADP score has similar effectivity and reliability in a different area other than medical facilities where EDACS-ADP score was developed and has been performed.