Behçet hastalarında düşme riskinin kantitatif değerlendirilmesi ve bu riske etkili faktörlerin belirlenmesi
Quanti̇tati̇ve evaluati̇on of falli̇ng ri̇sk i̇n behcet's pati̇ents and determi̇nati̇on of these ri̇sk factors
- Tez No: 479101
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ALKAN MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, Behçet hastalığı(BH) olan kişilerde düşme riskinin kantitatif olarak değerlendirilmesi, düşme korkusu, son on iki aydaki düşme sayısı, düşmeye etkili risk faktörleri ve BH'nın hangi komponentinin düşme üzerine risk teşkil ettiğinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya Uluslararası Çalışma Grubu'nun BH tanı kriterlerine göre ilk kez tanı alan veya daha önce tanı almış 30 Behçet hastası ve kontrol gurubu için 30 sağlıklı birey alındı. Hasta grupta yer alan bireylerin, BH Anlık Aktivite Formu-2006 aracılığıyla son bir ay içindeki aktif klinik şikayetleri ve hastalık süreleri ile kullandığı ilaçlar sorgulandı. Ayrıca hem hasta hemde kontrol gurubunda yer alan bireylerin demografik verileri, düşme korkularının varlığı, son bir yıl içindeki düşme öyküleri, Tinetti'nin Düşme Etkinlik Ölçeği (Tinnetti's Falls Efficacy Scale-FES) aracılığıyla düşme korkuları, portable balans sistemi (Tetrax sistem) ile düşme riskleri kantitatif olarak değerlendirildi. Tüm değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p0,05).Behçet hastalarında düşme riski ile hastalık süresi, hasta indeks skoru ortalaması, demografik veri ortalamaları, düşme etkinlik ölçeği ortalaması, son bir yıl içindeki düşme öyküsü ortalaması arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı(p>0,05).Ayrıca hasta grupta kolşisin kullananlar ile kolşisin ve diğer ilaçları kullananlar, düşme korkusu olanlar ile olmayanlar arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi(p>0,05). Sonuç olarak, çalışmamızda Behçet hastalarında düşme riskinin sağlıklı kişilere oranla anlamlı şekilde yüksek olduğu ve artraljinin düşme için bir risk faktörü olduğunu gösterilmiştir. Behçet hastalarında düşme riski, bu riske etkili faktörler ve denge ile ilgili daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Quantitative Evaluation of Falling Risk in Behcet's Patients and Determination of these Risk Factors Aim of study, quantitative evaluation of falling risk in Behcet's patients, to assess fear of falling, number of falls over the last twelve months, effective risk factors for falling, which component of Behcet Disease poses a risk to fall. Taken to work first time diagnosed according to the criteria of Behçet's Disease of International Study Group or previously diagnosed 30 Behcet's patients and 30 healthy individuals for the control group. Individuals in the patient group questioned active clinical complaints within the past month through Behcet's Disease Current Activity Form (BDCAF), duration of illness, drugs used. Also, the individuals involved both the patient and the control group evaluated demographic data, the presence of falling fears, falling stories in the last year, fear of falling through Tinnetti's Falls Efficacy Scale(FES), the risk of falling with the portable balancing system (Tetrax system) quantitatively. Statistical tests were conducted at the 0,05 significance level for all outcome measures. In the results of study, there was a significant difference in the quantitative measurement of the fall risk between the two groups(p0,05). At the Behçet's disease no significant correlation was found between the risk of falling and the duration of the illness, patient index score average, demographic data averages, Tinnetti's Falls Efficacy Scale average, averages of falling stories in the past year(p>0,05). In addition, at the patient group no significant difference was detected between patients using colchicine and those using colchicine and other medicines, those who are fear of falling and are not fear of falling(p>0,05). In conclusion, our study showed that the risk of falls in Behçet's patients was significantly higher than that of healthy subjects and that arthralgia was a risk factor for falls. The risk of falls in Behçet's patients, this risk requires further study of effective factors and balance.