Onkolojik FDG pet/bt'de elde edilen SUV MAX değerleri ile cell free dna miktarlarının karşılaştırılması
Comparison of SUV MAX values obtained by oncological FDG PET/CT with cell free dna levels
- Tez No: 479114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Genetics, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Flor-18 fluorodeoksiglukoz (FDG) pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) onkolojik görüntülemede çok yararlı bir metot olarak kabul edilmektedir. F18-FDG birikimi yoğunluğu standart uptake değeri (SUV) olarak ölçülebilir. Kanser hastalarının serum ve plazmalarında yüksek oranda cell free DNA (cfDNA) bulunduğu gösterilmiştir ve bunun kanser evre ve prognozuyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada amacımız cfDNA sonuçlarının SUV max değerleri ile uyumlu olup olmadığının araştırılıp, cfDNA'nın kanser tanısı ve takibinde noninvaziv etkin bir yöntem olup olmadığını araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışmaya dahil edilen 87'si kadın 97'si erkek 184 hastadan oluşan hasta grubuna rutin PET/BT görüntüleme protokolü uygulandı. Ayrıca hem hasta hem de 57'si kadın 35'i erkek 92 kişilik kontrol grubundan cfDNA eldesi için 10 ml kan alınarak cfDNA izolasyonu yapıldı. PET/BT'den elde edilen SUV max değerleri ile plazma cfDNA değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma grubunda yer alan hasta ve kontrol grupları arasında yapılan karşılaştırmada cfDNA miktarları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmadı. Metastatik karsinomalı hastalarda metastaz bulunmayan hastalara göre SUV max değerinde istatiksel olarak anlamı fark bulunduğu saptandı. Ancak bu farklılık cfDNA ile korelasyon göstermedi. Benzer şekilde tümör boyutu ile SUV max değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon saptanırken tümör boyutu ve cfDNA arasında istatiktiksel olarak belirgin fark saptanmadı. TARTIŞMA VE SONUÇ: Literatürde cfDNA miktarının kanser olgularında arttığını gösteren çalışmalar olduğu gibi kanser hastaları ile sağlıklı gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda cfDNA konsantrasyonları arasında farklılık bulunmayan çalışmalar da mevcuttur. Dolaşımdaki cfDNA'nın kanserin erken tanısında nonivaziv bir metot olarak kullanılabilmesi için bu konuda geniş hasta serilerini içeren prospektif çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Flor-18 fluorodeoxyglucose (FDG) positron emission tomography/computerized tomography (PET/CT) is considered as an efficient method in imaging oncologic disease. Density of F18-FDG accumulation can be measured as standardised uptake value (SUV). High concentrations of cell free DNA (cfDNA) have been found in plasma or serum in patients who are suffering from different types of cancer and it was found that this was correlated with cancer stage and prognosis. The aim of this study is to investigate the consistency of cfDNA results with SUV max values obtained from PET/CT, as well as to investigate the efficiency of cfDNA as a noninvasive effective method for cancer diagnosis and follow-up. METHODS: Routine PET/CT imaging protocol was applied to 184 patients of which 87 were woman and 97 were men. In addition, cfDNA isolation was performed by taking 10 ml blood from the patient group and the control group consisting of 57 women and 35 men, in total 92 people. SUV max values obtained from PET/CT were compared to plasma cfDNA values . FINDINGS: Statistically, there was no considerable difference between the amount of cfDNA of the patients and the control groups in the study group. On the other hand, statistically analysis showed that SUV max values of patients with metastatic carcinoma were significantly different than those without metastasis. However, this difference did not correlate with cfDNA. Similarly, there was no statistically significant difference between tumor size and cfDNA when there was a statistically significant correlation between tumor size and SUV max values. DISCUSSION AND CONCLUSION: Studies have shown that the amount of circulating cfDNA increases in cancer cases in the literature, and there are also studies in which there is no difference in cfDNA concentrations between cancer patients and healthy groups. In order to use circulating cfDNA as a noninvasive method in early detection of cancer, prospective studies involving larger amount of patient groups are needed.