Miyop ve hipermetrop hastalarda kornea ve konjonktivanın ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Examining the cornea and conjunctiva with anterior segment optical coherence tomography for myopic and hypermetropic patients
  1. Tez No: 479113
  2. Yazar: ASİYE KÖKLÜ GÜRGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızın amacı sağlıklı kişilerde ön segment OKT ile ölçülen kornea ve konjonktiva epitel ve total kalınlıklarını prospektif olarak değerlendirerek bu ölçümlere cinsiyet, yaş, kırma kusuru ve sigara kullanımının etkilerini ortaya koymaktır. YÖNTEM: Herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, korneal ve konjonktival cerrahi öyküsü, kontakt lens kullanımı, kuru göz hastalığı, anti-glokomatöz ilaç ve suni gözyaşı kullanım öyküsü bulunmayan kırma kusuru -6,00 ile +6,00 D arasında miyopisi ve hipermetropisi olan 138 olgu alındı. Olgular 20-30 yaş (Grup 1), 30-40 yaş (Grup 2) ve 40-50 yaş (Grup 3) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Olgulara tam oftalmolojik muayeneye ilave olarak IOL master ile aksiyel uzunluk ölçümü, OKT ve SFG ile santral kornea kalınlığı (SKK) ölçümü, OKT ile kornea epitel kalınlığı ve superior, inferior, nazal, temporal olmak üzere dört kadrandan bulber konjonktivanın epitel ve toplam kalınlığı ölçüldü. Olgular yaş grupları, cinsiyetler, sferik gruplar ve sigara kullanımları açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak p0,05). OKT ile yapılan toplam konjonktiva kalınlık ölçümünde sadece inferior bulber konjonktivada anlamlı farklılığın olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The objective of this study is to prospectively examine the cornea and conjunctiva epithelial and total thicknesses of healthy individuals measured using anterior segment OCT and to reveal the effects of gender, age, refractive error, and smoking on these measurements. METHOD: 138 cases having no systemic disease, corneal or conjunctival surgery history, use of contact lens, dry eye syndrome, nor history of using anti-glaucomatous drug and synthetic tears but having refractive error between -6,00 and +6,00 D were involved in this study. The cases were divided into 3 groups as 20-30 year-old (Group 1), 30-40 year-old (Group 2) and 40-50 year-old (Group 3). In addition to the complete ophthalmologic examination, the cases were exposed to axial distance measurement using IOL master, measurement of central cornea thickness (CCT) using OCT and SFG, and measurement of epithelial and total thickness of bulbar conjunctiva from 4 quadrants (superior, inferior, nasal, and temporal) using OCT. The cases were compared in terms of age groups, genders, spherical groups, and smoking habits. p0,05). In measurement of total conjunctival thickness using OCT, statistically significant difference was determined only in inferior bulbar conjunctiva.