Vital ağartma tedavisi sonrası çekilmiş sığır diş minesine biscover LV (dipentaerythritol pentaacrylate esterleri ve etanol) uygulamasının renklenme üzerine etkisinin ın vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of biscover lv (dipentaerythritol pentaacrylate esters and ethanol) application on bovine enamel after vital bleaching treatment effect on discoloration
- Tez No: 479121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, beyazlatma tedavisi uygulandıktan sonra, koruyucu ajan (BisCover LV) uygulamanın, minenin renk değişikliğine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışma için 120 adet sığır dişi toplanmıştır. Çalışmanın başlangıç aşaması olarak örneklerin spektrofotometrik renk analizi gerçekleştirilmiştir. Ardından bütün örneklere beyazlatma işlemi yapılmıştır ve renk analizi tekrar gerçekleştirilmiştir. Örnekler rastgele olacak şekilde, 8 gruba ayrılmıştır (n=15). Bu 8 gruptan 4 gruba koruyucu ajan olarak BisCover LV uygulanmış, diğer 4 gruba ise herhangi bir koruyucu ajan uygulaması yapılmamıştır. Ardından örnekler solüsyonlara (kahve, şarap, kola, su) daldırılmıştır. Sırasıyla 15 dakika, 7 saat ve 3.5 gün olmak üzere solüsyonlarda bekletilen örneklerin spektrofotometrik renk analizleri yapılarak kayıt altına alınmıştır. ΔE renk değişim farkı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this in vitro study is to investigate the effect of the preservative agent (BisCover LV) application on the color change after bleaching treatment has been applied. Materials and Methods: 120 bovine teeth were collected for this study. Spectrophotometric color analysis of the samples was performed as an initial step of the study. All samples were bleached and color analysis is performed again. The samples are randomly divided into 8 groups (n=15). BisCover LV was applied as 4 group protective agents from these 8 groups and no protective agent was applied to the other 4 groups. Then the samples were submerged in solutions (coffee, wine, cola, water). Spectrophotometric color analysis of the specimens kept in solution for 15 minutes, 7 hours and 3.5 days, respectively, were recorded. ΔE color change was calculated.