Adıyaman kenti mekânsal gelişiminin incelenmesi ve kentsel yeşil alan sistemine yönelik önerilerin geliştirilmesi
Investigation on the development of Adıyaman city and development of the urban green area system proposal
- Tez No: 479157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada öncelikle sistem kavramı tanımlanmış, açık ve yeşil alan sistemi konusundaki fikir ve görüşlere de yer verilmiştir. Araştırma alanı olan Adıyaman kent bütünü öncelikle fiziksel (topografya, hidroloji, toprak vb.) ve sosyo-kültürel (tarihi gelişim, nüfus, ulaşım vb.) yapısı ele alınarak bu veriler açısından analiz edilmiştir. Bu çalışmada, Adıyaman'ın kentsel gelişim süreci belli bir tarihsel dönem içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmada kentin günümüzdeki makroformu içerisinde yeşil alan sistemleri mekânsal, hiyerarşik ve zamansal süreklilik açısından incelenerek, ileriye yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, firstly the concept of system is defined and ideas and views about open and green space system are mentioned. The whole city of Adiyaman which is a research area has been analyzed from the point of view of this data by taking into consideration structure of the physical (topography, hydrology, soil etc.) and socio-cultural (historical development, population, transportation etc.) . In this study, the process of urban development of Adıyaman was evaluated within a certain historical period. In the study, firstly the concept of system was defined and the green space systems in terms of spatial, hierarchical and temporal continuity within the present macroform of the city and the proposal of future solutions was developed .