Kütahya Merkez İlçede bünyesinde pazara yönelik süt sığırcılığına yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve planlaması
The Economic analysis and planning of farms with market oriented dairy cattle enterprises in the central districts of kütahya province
  1. Tez No: 47916
  2. Yazar: HALİL FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Doktora Tezi KÜTAHYA MERKEZ İLÇEDE BÜNYESİNDE PAZARA YÖNELİK SÜT SI?IRCILI?INA YER VEREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE PLANLAMASI Halil FİDAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Taner Kıral 1996: Sayfa 155 jüri: Prof.Dr. Taner Kıral Prof.Dr.Ahmet Özçelik Prof. Dr. Rauf Arıkan Kütahya Merkez ilçesinde pazar için süt sığırcılığına yer veren tarım işletmelerinde, 42 anket uygulanarak yapılan bu araştırmada, işletmelerin mevcut durumdaki ekonomik yapıları incelenmiş ve doğrusal programlama yöntemi ile optimal işletme organizasyonları tespit edilmiştir. İncelenen İşletmelerde işletme arazisi varlığı 62,97 dekardır. Ortalama nüfus miktarı 5.44 olup, bunun % 47,98'ini erkek, % 52,02'sini kadın nüfus oluşturmaktadır. 6 ve daha yukarı yaştaki nüfusun % 91,09'u okuma yazma bilmektedir. Aile işgücü varlığı 3,92 EİB olan işletmelerde ortalama traktör mevcudu 0,76 dır. incelenen işletmelerde üretilen sütün % 91,65'i pazara arzedilmekte, % 3,72'si buzağılara içirilmekte ve % 4,63'ü aile tüketimi için ayrılmaktadır. İncelenen işletmelerde planlama öncesinde 12,72 dekar arpa, 0,14 dekar ayçiçeği, 26,61 dekar buğday, 0,25 dekar fasulye, 0,29 dekar fiğ, 0,36 dekar fiğ+arpa+yulaf, 0,02 dekar haşhaş, 0,19 dekar nohut, 0,27 dekar patates, 0,35 dekar hayvan pancarı, 0,65 dekar sebze, 0,05 dekar soğan, 5,33 dekar yonca, 0,64 dekar yulaf, 10,03 dekar şekerpancarı ekilisine ve 3,84 ÜB melez süt sığırı, 2,27 ÜB kültür ırkı süt sığırı yetiştiriciliğine yer verilirken, planlama sonucunda 13,10 dekar buğday, 3,99 dekar fasulye, 5,57 dekar fiğ, 1,39 dekar fiğ+arpa+yulaf, 1,05 dekar hayvan pancarı, 6,22 dekar nohut, 3,99 dekar patates, 1,99 dekar sebze, 3,99 dekar soğan, 4,30 dekar yonca, 13,19 dekar şekerpancarı ve 11,15 ÜB kültür ırkı süt sığırı yetiştiriciliğine yer verilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Mevcut durumda elde edilen brüt kar 213.951.120,33 TL iken, planlama sonucunda bu değerin % 218,51 'lik bir artışla 681.463.416,40 TL'ye yükseltilebileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik Analiz, Sermaye, Brüt Kar, Değişen Masraf, Tarımsal Gelir, Doğrusal Programlama, İşletme Organizasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD.Thesis THE ECONOMIC ANALYSIS AND PLANNING OF FARMS WITH MARKET ORIENTED DAIRY CATTLE ENTERPRISES IN THE CENTRAL DISTRICT OF KÜTAHYA PROVINCE Halil FİDAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Taner Kıral 1996, page: 155 Jury: Prof.Dr. Taner Kıral 1 Prof. Dr. Ahmet Özçelik Prof. Dr. Rauf Ankan In this research, the data were collected from 42 farms with market oriented dairy cattle enterprises in the central district of Kütahya province. The economic structure of the existing conditions were studied and optimum farm organizations were determined for sample farms by applying linear programming method. The farms studied have 62,97 decares cultivated area and 5,44 inhabitants as an average and 47,98 % of which is consisted of men and 52,02 % of women. 91,09 % of the inhabitants of 6 ^ age are literate. It was also faund that 3,92 productive man work units an tractor was available on the farm studied. 91,65 % of milk produced were sold, 3,72 % of which were consumed by calves and 4,63 % of which were consumed by family on the farm studied. The existing production pattern on the sample farms was as follows ; 12,72 decares of barley, 0,14 decares of sunflower, 26,61 decares of wheat, 0,25 decares of bean, 0,29 decares of cow vetches, 0,36 decares of cow vetches+barley+oats, 0,02 decares of poppy, 0,19 decares of chickpean, 0,27 decares of patato, 0,35 decares animal beets, 0,65 decares of vegetable, 0,05 decares of onion, 5,33 decares of alfalfa, 0,64 decares of oats, 10,03 decares of sugar beet and 3,84 production units of crossbred cattle, 2,27 production units of purebred cattle. The findings of planning can be summarized as follows; wheat 13,10 decares, bean 3,99 decares, cow vetches 5,57 decares, cow vetches+barley+oats 1,39 decares, animal beets 1,05 decares, chickpean 6,22 decares, patato 3,99 decares, vegetable 1,99 decares, onion 3,99 decares, alfalfa 4,30 decares, sugar beet 13,19 decares and 11.15 production units of purebred cattle. The gross-margin was found as 213.951.120,33 Turkish Liras under existing conditions and by an 218,51 % increase to 681.463.416,40 Turkish Liras after the planning by linear programming method. KEYWORD: Economic Analysis, Capital, Gross-Margin, Variable Costs, Net Farm Income, Linear Programing, Farm Organization.