Ankara İli Elmadağ yöresinin rekreatif özelliklerinin irdelenmesi ve sorunların çözümü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47915
  2. Yazar: TALAT EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ ELMADA? YÖRESİNİN REKREATİF ÖZELLİKLERİNİN İRDELENMESİ VE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Talat EKŞİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Murat E. YAZGAN 1996, Sayfa:123 Jüri: Prof.Dr. Murat E. YAZGAN Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Prof.Dr. Yılmaz ÖZKAN Ülkemizde rekreasyona ilişkin alternatiflerin azlığı nedeniyle birçok yöremizde belli dönemlerde taşıma kapasitesinin üzerinde yoğunluk ortaya çıkmaktadır. Yine rekreasyona konu olan tüm yörelerimizde, ekonomik getiri çevre ile ilgili kaygılara karşı ön planda tutulmakta ve bunun sonucunda rekreasyon ve turizm merkezlerinde plansız, altyapıdan yoksun, çevreye zarar veren yapılaşma ve kullanımlar or1;a.,ya çıkmaktadır.Çalışma alanı olarak seçilen Elmadağ'da yapılan incelemeler ve gözlemler doğrultusunda, Ankara ve çevresi için son derece büyük bir potansiyeli olan bu yörenin rekreasyonel ve turistik gelişimini, çevreye zarar veren geleneksel yaklaşımlar doğrultusunda süregeldiği görülmüştür. Bu bakımdan bu yörenin sadece kış sporları açısından değil, çevreye duyarlı rekreasyon ve turizm yaklaşımlarına bağlı olarak oluşturulacak etkinlikler açısından irdelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla alana ait diğer rekreasyon tipleri, alanın Rekreasyon Olanakları Spektrumu (ROS) Sistemi içerisinde irdelenmesi sonucunda belirlenmiştir. Belirlenen alternatiflerin öncelikleri ise, Fuzzy Set tekniği yardımı ile sıralanmıştır. Bu şekilde Merkezi ve yerel yönetimler, rekreasyon ve turizm gelişmesine ilişkin yeni alternatifler ortaya koyarak bunların çevreye duyarlı şekilde gelişmesini sağlayıcı önlemler almalı ve bunlar kalkınma planlarımızla desteklenmelidir. Ancak bu şekilde rekreasyon ve turizm kalkınmasının, rekreasyon ve turizme konu olan yörelerimizde doğaya zarar vermeden gelişmesi sağlanabilir ve kalkınma sürdürülebilir hale getirilebilir ANAHTAR KELİMELER: Elmadağ, Rekreasyon- Turizm, ROS, Fuzzy Set
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON EXAMINING THE RECREATIVE CHARACTERISTICS AND SOLVING THE PROBLEMS OP ANKARA ELMADA? COUNTY Talat EKŞİO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Murat E. YAZGAN 1996, Page:123 Jury: Prof.Dr. Murat E. YAZGAN Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Prof.Dr. Yılmaz ÖZKAN In several environs of our country, an intensity upon the carrying capacity is brought out because of the paucity of the recreational alternatives. Also, in the environs related to recreation, the economical income is foregrounded against the environmental solicitude. That's why the structures like unplanned, devoted from infrastructure and usage's that damaged environment are brought out. By the help of the researches and the observations in Elmadağ, it is seen that the recreational and touristic development ofthe area is carrying on by the traditional approaches that damages environment. Because of that reason the other recreation types related to the area are determined by perusing the area by Recreation Possibility Spectrum (RPS) by the purpose of perusing and appreciating the area not only for winter sports but also for the activities that is related to the approaches of recreation and tourism, sensitive to environment. The priority of the alternatives are ordered by the help of Fuzzy Set technique. Showing up new alternatives related to recreation and tourism development by the authorities and make provide against to supply them develop, sensitive to environment and they have to be fortified by developing plans. Only that way, we could make sustainable development and make environment be developed without any damage. KEY WORDS: Elmadağ, Recreation- Tourism, RPS, Fuzzy Set