Çimento sektöründe karbon dioksit emisyonu azaltım yöntemleri: Türkiye ve dünyadaki eğilimler ve güdüleyici güçler
Methods of mitigating emissions of carbon dioxide from cement sector: Trends and driving forces in Turkey and world
  1. Tez No: 479177
  2. Yazar: NERİMAN KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH EVRENDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hergün biraz daha artan sera gazı emisyonları küresel iklim değişikliğine neden olmaktadır. Bu çalışmada ülkelerin çimento üretimi kaynaklı karbon dioksit emisyonlarının değişim trendleri incelenmiştir. Trend analizi için kullanılan metot Mann-Kendal metotudur. Ülkelerin ekonomilerinin lokomotifi rolündeki çimento sektöründe CO2 emisyon kaynakları ve günümüzdeki ve gelecekteki CO2 emisyonlarının azaltım yöntemleri incelenmiştir. Karbon dioksit emisyonlarının arkasındaki nüfus artışı ve Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) gibi güdüleyici faktörlerin etkileri tartışılmıştır. Nüfus yoğunluğu, kişi başı GSMH (2017 ABD doları/kişi), kişi başı enerji kullanımı (petrol eşdeğeri kg/kişi) arttıkça, çimento üretimi kaynaklı CO2 emisyonu da artmaktadır. Yenilenebilir enerji tüketiminin toplam nihai enerji tüketimine oranı (%) ve kişi başı ekilebilir alan (hektar/kişi) arttıkça çimento üretimi kaynaklı CO2 emisyonu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Daily increasing emissions of greenhouse gases (GHGs) have been causing global climate change. This thesis explored national trends in emissions of carbon dioxide (CO2) from cement production. The method used for trend analysis is the Mann-Kendal method. Sources of CO2 emissions from cement sector that plays a locomotive role in economy of nations as well as present and future mitigative measures towards reducing CO2 emissions were reviewed. Impacts of such driving factors as gross national product, and population growth behind emissions of GHGs were discussed. As population density, per capita GDP (US $ 2017 / person), per capita energy use (oil equivalent kg / person) increase, CO2 emissions from cement production also increase. As the share of renewable energy consumption to total final energy consumption (%) and arable land per capita (hectare / person) increases, CO2 emissions from cement production decrease.