Sl 64 kiraz anacı üzerine aşılı bazı kiraz çeşitlerinin Amasya ekolojik koşullarındaki performanslarının belirlenmesi
Determination of performances of some cherry cultivars grafted on sl 64 rootstock on Amasya
- Tez No: 479193
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında Amasya ili Merkez ilçe Amasya-Zile yolu üzerinde Dadı Köy- Kavakçayırı Mevkiinde SL64 kiraz anacı (Prunus mahaleb L.) üzerine aşılı 4 kiraz çeşidinin fenolojik, morfolojik, pomolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Early Lorry, Celeste, 0900 Ziraat, Regina olmak üzere 4 kiraz çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma sırasında fenolojik gözlemler her çeşitte tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, ilk meyve tutumu, hasat tarihi; Pomolojik incelemeler meyve ağırlığı, meyve eni, meyve boyu, meyve kalınlığı, meyve iriliği, meyve hacmi, meyve kabuk kalınlığı, meyve sap uzunluğu, meyve sap kalınlığı, çekirdek ağırlığı, çekirdek eni, çekirdek boyu, çekirdek kalınlığı, çekirdek iriliği, meyve sululuk durumu, meyve tadı, meyve et rengi, meyve kabuk rengi, meyve suyu rengi, meyve şekli, meyve çatlaması, meyve yeme kalitesi ve dış kalitesi, Kimyasal incelemeler ise SÇKM, pH ve TEA kriterleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada belirlenen 4 çeşidin; tomurcuk kabarması 6-27 mart, tomurcuk patlaması 14 Mart-4 Nisan, ilk çiçeklenme 3-14 Nisan, tam çiçeklenme 10-20 Nisan, ilk meyve tutumu 15-23 Nisan, ilk hasat tarihi 3-20 Haziran olarak (Early Lorry çeşidinde 3 Haziran, Celeste çeşidinde 5-7 Haziran, 0900 Ziraat çeşidinde 17-18 Haziran, Regina çeşidinde 20 Haziran) gerçekleşmiştir. Meyve ağırlık değerinin 4,81 g ile 8,02 g arasında (0900 Ziraat çeşidinde 8.02 g, Regina çeşidinde 7.00 g, Celeste çeşidinde 6.77 g ve Early Lorry çeşidinde 4.81 g), meyve eti oranının % 96.14 ile % 96.87; meyve tutum oranının %24,32 ile %40,91 (0900 Ziraat çeşidinde %29.01, Regina çeşidinde %40.91, Celeste çeşidinde %30.65 ve Early Lorry çeşidinde % 24.32), meyve hacminin 5,16 ml ile 7,00 ml, meyve iriliğinin 19,29 mm ile 22,37 mm, meyve sap uzunluğunun 35,65 mm ile 47,02 mm, çekirdek ağırlık değerinin 0,17 g ile 0,27 g, çekirdek iriliğinin 8,74 mm ile 9,36 mm olarak hesaplanmış, meyve et renginde L* değerinin (15,25) ile (36,17), a* değerinin (10,83) ile (16,48), b* değerinin (3,33) ile (19,75), C*(kroma) değerinin (11,39) ile (26,76), h değerinin (16,22) ile (54,01) arasında, meyve kabuk renginde L* değerinin (30,63) ile (39,36), a* değerinin (22,00) ile (37,29), b* değerinin (7,03) ile (19,54), C*(kroma) değerinin (23,16) ile (42,17), h değerinin (16,85) ile (27,36) arasında, SÇKM değerinin %10,03 ile %13,76, TEA değerinin %0,079 ile %0,133, pH'ın 3,48 ile 3,94 arasında değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the phenological, morphological and morphological characteristics of 4 cherry varieties grafted on SL64 cherry mother (Prunus mahaleb L.) at Dadı Village- Kavakçayırı around on Amasya-Zile road in Amasya province in 2015. The study was carried out on 4 cherry varieties, Early Lorry, Celeste, 0900 Ziraat, Regina. During the study, phenological observations for all kinds of bud blistering, bud burst, first flowering, full flowering, first fruit attitude, harvest date in 2015; Pomological investigations were fruit weight, fruit length, fruit size, fruit thickness, size of fruit, fruit volume, fruit crust thickness, fruit stem length, fruit stem thickness, seed weight, seed length, seed size, seed thickness, size of seed, fruit juice status, fruit taste, fruit meat color, fruit crust color, fruit juice color, fruit shape, fruit cracking, quality of fruit, fruit eating quality, fruit flavor, fruit external quality, Chemical analyzes were carried out by taking into account the criteria of SÇKM, pH and TEA. 4 cultivars determined in the study; bud blossom 6-27 March, bud burst 14 March-4 April, first flowering 3-14 April, full flowering 10-20 April, first fruit setting 15-23 April, first harvest date 3-20 June (Early Lorry variety 3 June, June 5-7 in the range of Celeste, 17-18 June in the range of 0900 Ziraat and 20 June in the Regina variety). The fruit weight value ranged from 4.81 g to 8.02 g (8.02 g in the 0900 variety, 7.00 g in the Regina variety, 6.77 g in the Celeste variety and 4.81 g in the Early Lorry range), 96.14% to 96.87% of the fruit meat ratio, the fruit attitude ratio is between 24.32% and 40.91% (29.01% in the 0900 Agriculture variety, 40.91% in the Regina variety, 30.65% in the Celeste variety and 24.32% in the Early Lorry variety), fruit volume of 5,16 ml to 7,00 ml, size of fruit 19,29 mm to 22,37 mm, the fruit stem length was calculated as 35.65 mm to 47.02 mm, the seed weight value as 0.17 g to 0.27 g, the size of seed is calculated as 8.74 to 9.36 mm, L value in fruit meat color (15,25) with (36,17), a* value (10,83) with (16,48), b* value (3,33) with (19,75), C*(chroma) value (11,39) with (26,76), h value between (16,22) with (54,01), L* value in fruit crust color (30,63) and (39,36), a* value (22,00) ile (37,29), b* value (7,03) ile (19,54), C*(chroma) value (23,16) ile (42,17), h value between (16,85) with (27,36) arasında, has been found that between 10.03% and 13,76% of the value of SCKM, 0,079% and 0,133% of TEA, between 3,48 and 3,94 pH.