Kirazda farklı dal tiplerinde meyve tutumu ile bazı meyve ve yaprak özelliklerinin incelenmesi
Investigation on fruit set and some fruit and leaf characteristics of different branch types in sweet cherry
- Tez No: 569539
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Modern kiraz yetiştiriciliğinde verim ve kalitenin arttırılmasına yönelik uygulamalar için ağaç üzerindeki dal tiplerinin ve bu dallar üzerinde oluşan tomurcuk, çiçek, yaprak ve meyve gibi organların özelliklerinin bilinmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada semiarid iklim özelliğine sahip Şanlıurfa koşullarında SL 64 anacı üzerine aşılı Stella kiraz çeşidi ağaçlarındaki beş farklı dal tipinde bulunan sürgün, yaprak ve meyve organlarına ait bazı biyolojik, morfolojik, fizyolojik ve kimyasal özellikler incelenmiştir. Araştırmada dal tiplerinin birçok sürgün, yaprak ve meyve özelliğinden istatistiki olarak önemli etkiler meydana getirdiği saptanmıştır. Ancak yapraktaki sap uzunluğu, stoma sayısı, stoma iletkenliği, meyve sap uzunluğu ve meyvenin toplam fenol kapsamı yönünden ise dal tipleri arasında öneli bir farklılığın oluşmadığı belirlenmiştir. Tam verim çağındaki kiraz ağaçlarında farklı dal tiplerinde yapılan ölçüm ve sayımlarda sürgün uzunluğunun 25.48-45.50 cm, yaprak sayısının 16.69-66.04 adet, yaprak alanının 97.48-154.74 cm2, yaprak boyunun 13.32-15.08 cm, yaprak eninin 5.55-6.19 cm, yaprak sapı uzunluğunun 4.29-4.78 cm, yaprak stoma sayısının 235.91-251.03 adet/mm2, yaprak stoma iletkenliğinin 320.24-364,86 mmol m-2s-1, yaprak klorofil içeriğinin 13.32-15.80 CCI, yaprak sıcaklığının 31.42-33.08 oC, meyve tutum düzeyinin %14.42-%33.89, meyve ağırlığının 6.71-7.54 g, çekirdek ağırlığının 0.310-0.328 g, meyve çapının 18,40-19.61 mm, meyve sap uzunluğunun 5.66-6,04 cm, meyve SÇKM içeriğinin %18.25-19.87, meyve asit içeriğinin %0.67-0.75 ve meyvedeki toplam fenolik madde miktarının 129.03-162.62 GAE/100 arasında değişim gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to know the characteristics of the branches on the tree and the organs such as buds, flowers, leaves and fruit for applications to increase yield and quality in modern cherry cultivation. In this study, some biological, morphological, physiological and chemical properties of shoots, leaves and fruit organs of five different type of branches of Stella cherry trees, on SL 64 rootstock were investigated in Sanliurfa conditions with semiarid climate. In this research, it was found that branch types had statistically significant effects on many shoots, leaves and fruit characteristics. However, it was determined that there was no significant difference between the branch types in terms of stalk length, stomata number, stomata conductivity, fruit stalk length and total phenol content of fruit. According to the measurement and different branch types, shoot length was 25.48-45.50 cm, leaf number was 16.69-66.04 pcs, leaf area was 97.48-154.74 cm2, leaf length was13.32-15.08 cm, leave width was 5.55-6.19 cm, petiole length was 4.29-4.78 cm, stomata number was 235.91-251.03 pcs/mm2, stomatal conductivity was 320.24-364,86 mmol m-2s-1, leaf chlorophyll content was 13.32-15.80 CCI, leaf temperature was 31.42-33.08 oC, fruit set was %14.42-%33.89, fruit weight was 6.71-7.54 g, stone weight was 0.310-0.328 g, fruit diameter was 18,40-19.61 mm, stalk length was 5.66-6,04 cm, TSS content was %18.25-19.87, acid content was %0.67-0.75 and total phenolic content was 129.03-162.62 GAE/100.