Buraj kazmalarının dolgu kaynağında kullanılan farklı sert dolgu kaynak elektrotlarının mekanik özelliklere ve mukavemete etkisi
Mechanical characteristics and strength effect of different hard filling welding electrods used in the filling material tamping machine's digger
  1. Tez No: 479216
  2. Yazar: ALİ AĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Buraj kazmaları TCDD hatlarında sürekli kullanılan ve aşınmaya maruz kaldığı için sürekli değişmesi gereken bir malzeme olduğu için yüzeyleri dolgu kaynağı ile kaplanmaktadır. Uzun yıllardır hep aynı yöntem ve aynı elektrotlarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızda buraj kazmalarının değişik kaynak elektrotları ile daha verimli, daha uzun ömürlü ve daha az işçilik gerektiren bir yöntemle imalatı amaçlanmıştır. Uygulanabilirliği, kolay temin edilebilirliği, maliyeti gibi faktörler göz önüne alınarak çalışmamızda kullanacağımız kaynak yöntemi ve sert dolgu kaynak elektrotları belirlenmiştir. Daha sonra gerekli malzemeler temin edilmiştir. Buraj makinesi kazmaları 5 farklı tipte kaynak elektrodu ile doldurulmıştır. Daha sonra her bir elektrodun mekanik özellikler ve mukavemet üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, demiryolu buraj makinelerinde kullanılan buraj kazmalarının farklı sert dolgu kaynak elektrotlarıyla kaynaklı imalatı gerçekleştirilmiştir. Farklı kaynak elektrotlarının mekanik özelliklere ve mukavemete etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The surface of tamping machıne's digger is covered with a filler material because it is a material that is continuously used in TCDD (The State Railways of the Turkish Republic) lines and it is a material that needs to be constantly changed because it is exposed to abrasion. For many years, this process with the same method and same electrodes. In our work, we aimed to produce a variety of welding electrodes with a more efficient, longer-lasting and less labor-intensive method for production tamping machine's digger. Considering factors such as applicability, easy availability, cost, welding method and hardfacing welding electrodes to be used in our work have been determined. The necessary materials were then provided. The diggers of tamping machines were welded with 5 different welding electrodes. Then, the effect of each of these electrodes on the mechanical properties and strength was compared. In this master thesis study, used tamping machine's diggers processing was carried out with different hardfacing welding electrodes. Mechanical properties and strength effects of different welding electrodes was analyzed.