İndüksiyon ısıtma prensibi ile çalışan hava sirkülasyonlu ortam ısıtıcısı
Working principle with induction heating warmer air through ambient
- Tez No: 479219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Değişen manyetik alan içerisindeki ferromanyetik malzemelerde eddy akımı oluşmaktadır. Bu oluşan eddy akımı dolayısıyla ferromanyetik malzemeler ısınmaktadır. Ferromanyetik malzemenin bu şekilde ısınması işlemi indüksiyon yoluyla ısıtma olarak adlandırılmaktadır. Bu ferromayetik malzemenin indüksiyon yolu ile ısıtılması durumunda bu malzeme içerisinde dolaşan sıvı da doğal olarak ısıtılmış olacaktır. Isıl iletkenliği yüksek olan bakırdan yapılan radyatör içerisinden ısıtılmış olan bu sıvı geçirilecektir. Bu radyatöre fan vasıtası ile hava üflenerek ortamın ısı transferi yoluyla ısıtılması sağlanacaktır. Bu bağlamda 520W'lık bir prototip sistem tasarlanarak sistemin kurulumu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilmiş olan bu prototip tasarım, özellikle küçük ölçekli ortamları hızlı, verimli ve güvenli bir şekilde ısıtılmasını sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferritics in varying magnetic fields. Eddy current is generated. These products are heated by ferromagnetic materials. The heating of the ferromagnetic material in this way is called induction. If this ferroalloy material is heated up to induction, the circulating fluid will naturally be heated. This liquid, which is heated through the thermal conductivity radiator, is passed through. This radiator will be blown by means of a fan and heated by means of media transfer. In this context, a 520W prototype system was designed and the system was installed. This truly prototyped design has been observed to provide particularly fast, efficient and safe heating of small size environments.