Technical investgation for the use of textile waste fiber types in new generation composite plasters
Yeni nesil kompozit sıva harçlarında tekstil atığı türleri kullanımının teknik incelenmesi
  1. Tez No: 479243
  2. Yazar: ŞEVKET ONUR KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Hazır giyim ve tekstil üretim sektörü ülkemizdeki ana endüstri dallarından bir tanesidir. Tekstil sektörü ülkemizin gelişen ekonomisinin ana itici güçlerinden birisidir. 2014 yılının verilerine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında tekstil ihracatı bakımından üçüncü sırada yer almıştır. Bunun yanında, Türkiye dünyada altıncı en büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda olmuştur. Bu denli büyük bir üretim gücü ile diğer sektörlerde olduğu gibi, Türkiye'nin tekstil sektöründe de atık ve/veya artık malzemeler geniş ölçekli üretime bağlı olarak birikmektedir. Tekstil endüstrisinde bu atık malzemeler üretim aşamalarından geriye kalan malzemeler ve/veya kullanıldıktan sonra atılan tekstil ürünlerdir. Bu atık malzemelerin kısıtlı da olsa tekstil sektörünün iç bileşenlerinde geri dönüşüm malzemesi olarak kullanıldığı görülebilmektedir. Ancak, geri dönüşüm aşamasından geçen tekstil atıklarının da oluşturduğu atık tekstil liflerinin birikimi küçümsenemeyecek kadar azdır. Bu birikim bir endüstriyel malzeme olarak da nitelendirilebilecek bir potansiyel malzemeyi de beraberinde getirmektedir. Ancak, birikim özelliği sergileyen atık malzemelerle ilgili endüstriyel katma değer sağlama bakımından literatürde önemli sayıda araştırma bulunmamaktadır. Uygun olarak boyutlandırılmış tekstil atık veya artıklarının özellikle inşaat sektöründe kompozit sıva harçlarında lif güçlendirme olarak kullanılması üzerine deneysel bir araştırma yürütülmüştür. Bu bağlamda, bu deneysel araştırma, dört farklı tipte tekstil atık liflerin binalarda sıva harçlarında değerlendirilmesini kapsamaktadır. Özellikle inşaat sektöründe, tekstil liflerinin lif katkılar olarak hafif yapı malzemeleri ve harç üretiminde değerlendirilme potansiyeli son yıllarda gelişmektedir. Lif katkılarının teknik avantajları detaylı olarak incelenmektedir. Ama aynı zamanda, tekstil atık liflerinin yeterli düzeyde mekanik ve fiziksel avantajlarının teknik incelenmesini bulunmamaktadır. Bu bağlamda, farklı lif türevleri ile harç kombinasyonları arasındaki ilişki özel bir araştırma konusunu gündeme gelmektedir. Bunlara ek olarak, tekstil atıkları Türk ekonomisi için dayanak teşkil eden tekstil firmalarının fabrikalarında birikerek her gün çoğalmaktadır. Firmalar bu atıkları kullanmak, geri dönüştürmek veya imha etmek için genellikle fazladan mali yükümlülükler altında kalmaktadır. Bu tezin, firmaların bu arayışına farklı bir ışık tutmasının yanında, atıkların değerlendirilmesi ile çevre kirliliğinin önlenmesinde ve ülke ekonomisine katkıda bulunması adına değerli bir çalışma değeri olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Garment and textile production industry is one of the main sectors of our country. This sector is a major driving force in our developing economy. According to 2014 data, Turkey is the third country on textile export among the European countries. Besides, Turkey is the world's sixth largest garment exporter. With such a huge production power, in Turkey's textile sector, waste and/or residual textile materials are composed depends on the large scale production, as in most of the other production sectors. Such waste materials in textile industry are the left materials from production stages and/or textile materials that thrown away after use. These waste and/or residual materials could be seen as a recycling material in the internal components of the textile sector. However, also it can be seen that the accumulation of waste textile fiber amount left over from recycling process cannot be underestimated. These textile wastes accumulation also brings up a potential material that may also be regarded as an industrial material. However, today, sufficient level of research on waste materials that shows accumulation characteristics cannot be seen to create added value in the industry. A comprehensive experimental investigation was carried out to develop especially fiber reinforced composite plaster products for construction sector by using appropriately sized and configured textile waste or residues. In this context, this experimental research includes the assessment of the use of four different types of textile wastes in the building plaster material. Especially in construction sector, the potential of evaluation of using textile fibers as fiber additive in production of lightweight construction material and production of mortar is being developed in recent years. Technical advantages of fiber additives on building materials are detailed examination subject. But also, it is not found any sufficient level of technical findings on the mechanical and the physical advantages of textile waste fibers. In this context, technical relationship between different types of fibers and mortar combination has been a special examination area by experimental analysis. In addition, textile wastes are accumulating every day in the factories of textile firms that constitute the mainstay for the Turkish economy. Companies usually under extra financial obligations in order to use, recycle or dispose those textile wastes. This thesis will have a unique value in the context of shed light on companies this seeking, besides contributing the national economy.