Pirofillit agrega kullanılarak üretilen yüksek dayanımlı betonların yangın dayanımının araştırılması
Research of fire resistance of the high strength concrete produced with pyrophyllite aggregate
  1. Tez No: 479242
  2. Yazar: ABDULTAHA DEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET BURHAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Durabilite konularının başında gelen yangın dayanımı etkisinin yüksek dayanımlı betonlarda daha etkili olduğu bilinmektedir. Yangına dayanıklı olduğu bilinen pirofillit agregasının yüksek dayanımlı betonlarda kullanılarak bu beton türünün yangın dayanımının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla beton içerisindeki agrega %25, %50, %75 ve %100 oranlarında pirofillit agrega ile ikame edilmiştir. Çalışmada incelenen sıcaklık değerleri 150oC, 300oC, 450oC, 600oC ve 750oC olarak seçilmiştir. Üretilen yüksek dayanımlı betonların basınç mukavemetleri, ultrason hızı değerleri üzerinde yüksek sıcaklıkların etkileri araştırılmıştır. Çalışmada soğutma işlemi havada ve suda olmak üzere iki grupta gerçekleştirilmiştir. Yangın etkisine maruz kalan yüksek dayanımlı betonlar üzerinde yapılan deneylerle, betonun basınç dayanımı, ultrason hızı, ağırlık kaybı ve soğutma şekli etkisi belirlenmiştir. Beton özelliklerinde 150oC sıcaklıkta belirgin bir kayıp olmadığı, 300oC ve üstü sıcaklıklarda ise beton özelliklerinin düşüş gösterdiği görülmüştür. 750oC sıcaklığa maruz kalan kontrol numuneleri ile %100 pirofillit agregalı numuneler karşılaştırıldığında pirofillit agregalı betonun basınç kaybının daha az olduğu görülmüştür. % 100 pirofillit agregalı yüksek dayanımlı betonların sıcaklığa bağlı ağırlık kaybının en az olduğu görülmüştür. Deneyler sonucu elde edilen basınç dayanımı ve ultrason hızı değerleri arasında üstel fonksiyon şeklinde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that fire resistance effect one of the most important durability issues is more effective at the high strength concrete. It is aimed to improve fire resistance of this concrete type by using pyrophyllite aggregate which is known to be resistant to fire. For this purpose, the aggregate in the concrete was substituted with 25%, 50%, 75% and 100% of pyrophyllite aggregate. The temperature values investigated in the study were selected as 150oC, 300oC, 450oC, 600oC and 750oC.The effects of high temperatures on compression strength and UPV values of the produced high strength concrete specimens were investigated. In this study cooling process applied as air and water in two groups. The compression strength, UPV, weight loss and cooling regime effects on the concrete were determined with the tests made on the high strength concrete exposed to the fire effect. Compared to control samples and 100% pyrophyllite aggregated samples at 750oC temperature, pressure loss of pyrophyllite aggregated concrete was found to be less. It has been found that the weight loss due to temperature of the high strength concrete with 100% pyrophyllite aggregate is the least. The correlation between the compressive strength and UPV values obtained as a result of the tests was found to be an exponential function.