Donma çözülme etkisindeki betonlarda vakum uygulaması ve lif katkısının etkisi
The effects of vacuum treatment and fiber addition on concrete under freeze-thaw effect
  1. Tez No: 479250
  2. Yazar: MUAMMER CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, donma çözülmeye maruz betonlarda lif katkısı ve vakum uygulamasının etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, beton katkısı olarak çelik, polyester, polipropilen lif ve polipropilen elyaf kullanılmıştır. Çelik lifler kısa“3 cm”ve uzun“6 cm”olarak kullanılırken, sentetik lifler kısa“2.5 cm”ve uzun“5 cm”olarak kullanılmıştır. Örneklerin üretim aşamasında, deneysel çalışmanın bir parametresi olarak, betona taze halde vakum uygulaması yapılmıştır. Lif katkılı, vakumsuz ve vakumlu beton örnekler 28 gün sonunda donma çözülmeye maruz bırakılmıştır. Her 50 döngüden sonra temel enine frekans değişim değerleri ölçülmüştür. Elde edilen temel enine frekans değişim değerleri ile dinamik elastisite modülündeki azalma miktarları ve dayanıklılık faktörü değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, lif katkısı ve vakum uygulamasının donma çözülmeye maruz betonlarda olumlu etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of fiber addition and vacuum treatment in concrete exposed to freeze-thaw effect. With this purpose, steel, polyester, polipropilen fiber and polipropilen wool were used as concrete support additions. While steel fibers were used as short in“3 cm”and long in“6 cm”, synthetic fibers were used as short in“2.5 cm”and long in“5 cm”. In the production stage of the samples, the concrete was treated with vacuum in the fresh form as a parameter of the experimental study. The fiber-added, vacuumed and non-vacuumed concrete samples were exposed to freezing-thawing after 28 days. After every 50 cycles, main horizontal frequency change values were measured. With the main horizontal frequency change values obtained, reduction amounts in the dynamic modulus of elasticity and the durability factor were determined. Consequently, it was found that fiber addition and vacuum treatment created a positive effect in concretes exposed to freezing-thawing.