Van-Erciş pomzasında üretilen hafif betonun donma çözülme dayanıklılığının araştırılması
Investigation of durability freezing thaving of lightweight concrete manufactured with Van-Erciş pumice
  1. Tez No: 58458
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Van-Erciş yöresi Kocapınar mevkiinden temin edilen hafif agreganın (pomza), değişik oranlarda karıştırılması ile üretilen hafif betonların donma-çözülme dayanıklılıkları araştırılmıştır. Bunun için 5 grup beton karışımı üretilmiştir. Hafif agrega, ilk üç beton grubunda, karışımdaki toplam agrega hacmine oranla, %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlannda normal agregaya katılarak, 300 kg/m3 dozajlı, üç farkh çökme değerli (3 =p 1, 5 =p 1, 7 :p lcm) betonlar üretilmiştir. Diğer iki grupta ise farkh dozajlara sahip (200, 250, 350, 400 ve 500 kg/m3), %75 normal, %25 hafif agregah, 3 ^ lcm çökme değerli ve sabit w/c oranlı betonlar üretilerek, çimentonun betonun donma-çözülme dayanıklılığına olan etkisi incelenmiştir. Beton numuneleri iki grup halinde deneye tabi tutulmuştur. İlk grup normal kür şartlarında diğeri ise donma-çözülme etkisi altında bırakılmıştır. Taze betonlar 24 saat kalıpta tutulduktan sonra çıkarılarak 23 =f 2°C sıcaklıktaki kirece doygun suda 13 gün korunmuştur. Bu süre sonunda normal koşullarda kür edilecek beton örnekler suda 14 gün daha kalırken; donma-çözülme etkisinde bırakılacak örnekler 12 saat donma ortamında ( sıcaklığı -17 ^ 2°C ) tutulduktan sonra, 12 saat de (sıcaklığı 11 =p 1°C olan) su ortamına yeniden konulmuş bu işlem dönüşümlü olarak 14 gün sürdürülmüştür. Her iki gruptaki beton örneklerin deneyleri 28. günde yapılmıştır. Araştırmada, bu hafif agreganın kullanılmasıyla elde edilen betonların normal betonlara göre donma-çözülmeye daha dayanıklı oldukları görülmüştür. 3 =f lcm çökme değerli, %0 pomza ihtiva eden betonlarda donma-çözülme sonunda basınç dayanımında %4.24 oranında bir azalma meydana gelmişken pomzanın %100 oranında kullanılmasıyla bu oran %1.33' e düşmüştür. 5 =p 1 ve 7=p 1 cm çökme değerli betonlarda ise yine aynı karışımlar için bu değerler,sırasıyla, %4.88, %1.85 ve %5.58, %3.77 şeklinde bulunmuştur.Bu sonuçlar da betondaki su muhtevasının artmasıyla betonun donma- çözülmeden daha fazla etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The freezing-thawing resistance of lightweight concretes produced by mixing in different proportions of lightweight aggregates (pumice) procured from Kocapinar site of Van-Erciş province has been investigated. For this 5 groups of concrete mixes have been produced. In the first three groups, the lightweight-aggregate has been mixed with normal aggregate to obtain 300 kg/or* dosage concretes with three different slump values (3± 1. 5 ± 1, 7 ± 1 cm), in the proportions 0 %, 25 %. 50%, 75 % and 100 % of the total volume of aggregates in the mix. In the remaining two groups, concretes of constant w/c ratio having a slump value of 3 ± 1 cm and containing 75 % normal 25 % lightweight aggregate and different dosages (200, 250, 350. 400 ve 500 kg/m**), of cement have been produced to investigate the effect of cement dosage on the freezing-thawing resistance of concrete. The concrete specimens have been tested in two groups. The first group has been cured under normal conditions, whereas the latter has been subjected to freezing-thawing process. Recent concretes have been kept in their moulds for 24 h. and taken out and preserved in a lime-saturated water at 23 ± 2 °C for 13 days. Then, the specimens to be cured under normal conditions were left in water for another 14 days, while those that were to be exposed to freezing-thawing effects were subjected first to freezing in a medium at -17 ± 2 °C for another 12 h. and then to thawing in water at 11 i 2 °C for another 12 h. This alternating freezing and thawing processes so continued for 14 days. Both first and second groups were tested at the 28th day. It has been observed that the concretes produced by using lightweight-aggregates are more resistant to freezing-thawing effects when compared to normal concretes. In the concretes with 3 ± 1 cm slump value, when exposed to successive freezing and thawing, the average decrease in the compressive strength of specimens containing 0 % pumice was 4.24 %. while it was 1.33 % for the ones produced by using 100 % pumice. These values for 5 ± 1 cm and 7 ± 1 cm slump value concretes were 4.88 %, 1.85 % and 5.58 %. 3.77 %. respectively. These results demonstrate that concretes become more sensitive to freezing-thawing effects when the water content is increased.