İmino ve amino fosfin-ru(II) komplekslerinin asimetrik transfer hidrojenasyon tepkimelerinde katalitik özelliklerinin incelenmesi
Investigated catalytic activity of amino and imino phosphine-ru(II) complexes in transfer hydrogen reaction
- Tez No: 479269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında o-(difenilfosfino)benzaldehit ile Alanin aminoalkol ve Valin aminoalkol tepkimeleri sonucu fosfor ve azot dönor atomları içeren kiral iminofosfin bileşikleri sentezlenmiştir. İminofosfin bileşikleri sodyum borhidrür ile indirgenmiştir. Elde edilen ligandlar tetrakis(dimetilsülfoksi)dikloro rutenyum(II) ile tepkimeye sokularak bisfosfindiklororutenyum(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları FT-IR, C, H, P NMR ile aydınlatılmıştır. Rutenyum komplekslerinin katalitik etkinlikleri asimetrik transfer hidrojenasyonda incelenmiş olup çözücü ve hidrojen kaynağı olarak 2-propanol varlığında, bazik ortamda (NaOH, KOtBu) asetofenon türevlerinde 80 derecede test edilmiştir. Gaz Kromotografi analizlerine göre, elde edilen sonuçlar incelendiğinde dönüşümler yüksek, optikçe aşırılık ise düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chiral iminophosphine compounds were synthesized by using alanine and valine aminoalcohol with o-diphenylphosphino benzaldehyde, respectively. The synthesized iminophosphines were reduced by using sodium borohydride to have corresponded aminophosphines. All the ligands react with tetrakis(dimethylsulfoxide)dichlororuthenium(II) to synthesized bisphosphinesdichlororuthenium(II) metal complexes. The structures of all the synthesized compounds were illuminated with FT-IR, C, H, P NMR. The catalytic activities of compounds were tested in transfer hydrogenation reaction with Ruthenium complexes. Transfer hydrogenation were performed with acetophenone and benzophenone derivatives in basic media (NaOH, KOtBu), at 80 centigrade degrees in 2-propanol solvent system. According to the GC analysis the reduction of substrates was high but ee is low.