Bazı amino asitlerin protonlanma tepkimelerinin termodinamiği ve mikro protonlanma sabitlerinin hesaplanması
Thermodynamics of protonation reactions of some amino acids and determination of their micro protonation constants
  1. Tez No: 282375
  2. Yazar: AYŞE VİLDAN BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEZA BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, amino asitlerden L-valin (Val) ve L-fenilalanin (Fal) ile imino asitlerden L-prolin'in (Pro) ve bunların metil esterlerinin 5,0, 20,0 ve 35,0 C sıcaklıklarda ve sabit iyonik kuvvette potansiyometrik pH titrasyonu yöntemi kullanılarak makro ve mikro asitlik sabitleri bulunmuştur. Çalışılan altı maddenin de, pKN değerleri sıcaklık arttıkça azalmıştır. Val ve Pro'nin pKO (pKCOOH) değerleri sıcaklıkla artıkça artmış, Fal de ise bu nicelik sıcaklıkla azalmıştır. Asitlik sabitleri yardımıyla termodinamik niceliklerden ?G, ?H ve ?S hesaplanmıştır. Val, Fal ve Pro için amin grubundan proton ayrışmasına eşlik eden serbest enerji azalmasına entropik terimin katkısı %30 ? %52 arasında, valinin ve prolinin ? COOH grubunun deprotonlanması için entropik terimin katkısının %100, fenilalanin için ise %7 olduğu belirlenmiştir. Her üç maddenin metil esterlerinin de protonlanmış amin grubundan proton ayrışması tepkimesinin serbest enerji azalmasına entropik teriminin katkısının ise %8 ? 50 arasında olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar Sert ve Yumuşak Asitler ve Bazlar Kuralı'na göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, macro and micro acidity constants of amino acids L-valine (Val), L-phenylalanine (Phe) and imino acid L-proline (Pro) and their methyl esters were determined by potentiometric pH titration method at 5.0, 20.0 ve 35.0 C and constant ionic strenght. pKN values of all subtances decrease with increasing temperature. pKO (pKCOOH) values of Val and Pro increase with increasing temperature but that of Pal decrease. By means of acidity constants ?G, ?H and ?S were calculated. The entopic contributions to the ?G of the deprotonation process of amine group for Val, Phe and Pro are in the range of 30% and 52% (8% and 50% for esters), those of -COOH group for Val and Pro are 100% and 7% for Phe. The results were analysed by means of hard and soft acids and bases principle.