Buğday (triticum aestivum l.)'da değişik su ve azot uygulamalarının tane protein oranı ve verimine etkileri
Effects of various irrigation and nitrogen on grain protein contant and protein yield of wheat (triticum aestivum l.)
- Tez No: 47928
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Doktora Tezi BU?DAY (Triticum aestivum L)'DA DE?İŞİK SU VE AZOT UYGULAMALARİNİN TANE PROTEİN ORANI VE VERİMİNE ETKİLERİ Mustafa GÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabiiirrî Dalı Danışman: Prof. Dr. Günal AKBAY 1996, Sayfa: 103 Jüri: Prof. Dr. Günal AKBAY Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR Prof.Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ Bu araştırma, 1993-1995 yılları arasında A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlası ile Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, buğdayda farklı su ve azotlu gübre uygulamalarının tane verimi, tane protein oranı ve protein verimine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla materyal olarak Bezostaja 1, Gerek 79 ve Gün 91 çeşidinin tohumları kullanılmış, sulama uygulamaları olarak 0, 20 ve 40 mm, azot uygulamaları olarak ta 4 kg/da saf N, 6 kg/da saf N ve 8 kg/da saf N dozları uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; ele alınan özelliklerde artan azot ve su miktarlarına bağlı olarak istatistiki yönden önemli artışlar gözlenmiştir. Tane verimi, her iki yer ve yılda artan azot ve su miktarlarına bağlı olarak önemli ölçüde artış göstermiş; en yüksek tane verimi, N2 ( 6 kg/da saf N) ve N3 (8 kg/da saf N) dozları ile S2 ( 40 mm )sulama uygulamalarıyla Gerek 79 çeşidinden elde edilmiştir. Protein oranı azot uygulamalarından daha fazla etkilenmiş, en yüksek protein oranı, N3 ( 8 kg/da saf N ) ile S2 ( 40 mm) uygulamasıyla Bezostaja 1 çeşidinde saptanmiştir. Protein veriminde artan azot ve su miktarlarına bağlı olarak önemli artışlar gözlenmiş olup; protein veriminin, protein oranından çok tane veriminden etkilendiği gözlenmiştir. En yüksek protein verimi, yüksek tane veriminden dolayı Gerek 79 çeşidinden ve N3 (8 kg/da saf N) ile S2 (40 mm) uygulamalarından elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekmeklik buğday (Triticum aestivum L), Gerek 79, Bezostaja 1, Gün 91, azotlu gübre dozları, N2, N3 azot dozları, S2 sulama uygulaması, tane verimi.protein oranı, protein verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph..D.Thesis EFFECTS OF VARIOUS IRRIGATION AND NITROGEN APPLICATIONS ON GRAIN PROTEIN CONTENT AND PROTEIN YIELD OF WHEAT (Triticum aestivum L.) Mustafa GÜLER Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor Prof. Dr. Günal AKBAY 1996, Page:103 Jury: Prof. Dr. Günal AKBAY Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR Prof.Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ This research was carried out at the Experimental Field of the Department of Agronomy and Kenan Evren Research and Application Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara during 1993-1995. The aim of this research was to determine the effects of different irrigation and nitrogen fertilizer applications on grain yield, grain protein content and protein yield of wheat.The seeds of cv. Bezostaja 1, Gerek 79 and Gün 91 were used as material and 0, 20 and 40 mm irrigation applications and also 4 kg/da, 6 kg/da and 8kg/da nitrogen doses were applied. According to the results of this research; increases on all characteristics observed were determined statistically in regard to exceeding nitrogen and irrigation applications. Grain yield has increased in concern with exceeding irrigation and nitrogen doses at both locations and years; cv. Gerek 79 had the highest grain yield with N2 (6 kg/da N ) and N3 (8 kg /da N ) nitrogen doses and S2(40 mm) irrigation applications. Protein content was affected by the nitrogen applications in compare with the irrigation applications. The highest protein content was determined with N3 (8 kg/da N) nitrogen and S2 (40 mm) irrigation applications at cv. Bezostaja 1. Significant increases in protein yield were observed depending on exceeding nitrogen and irrigation applications, and protein yield was affected more from grain yield than protein content.The highest protein yield was obtained from cv. Gerek 79 because of the high grain yield and with N3 (8 kg/da N) and S2 (40 mm) irrigation applications. KEY WORDS: Common wheat, Triticum aestivum L., cv. Gerek 79, Bezostaja 1, Gün 91, nitrogen fertilizer doses, N2, N3 doses, S2 irrigation.application, grain yield, protein content, protein yield