Bacillus thuringlensis ve bazı kimyasal insektisitlerin agrotis segetum (Denis et.schiff.)(Lepidoptera: Noctuidae) larvalarına etkileri
  1. Tez No: 47927
  2. Yazar: MUSTAFA ERİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
III ÖZET Doktora Tezi Baclllus thuringlensis ve BAZI KİMYASAL İNSEKTİSİTLERİN Agrotis segetum (Deniş et Schiff.) (Lepidoptera:Noctuldae) LARVALARINA ETKİLERİ Mustafa ERİNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Cevat AYVAU 1996, Sayfa: 44 Jüri: Prof. Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Zekiye Suludere Doç.Dr. Cumhur Çökmüş Bu araştırmada, Baclllus thurtnglensls (Dipel WP)ve bazı kimyasal insektisitlerin (Diflubenzuron, Dettamethrin, Cypermethrin)ayrı ayrı ve B.thuringtensls Be kombinasyonlarının Agrotis segetumlarvaları Üzerine toksikolojBcve histopatolojifr yönden etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında probit analizi yapılarak insektisfflerin LCso değerleri tespit edilmiştir. Daha sonra laboratuar şartlarında gerçekleştirilen denemelerde ilaçlanmış şeker pancarı yapraktan larvalara yedirilmiştir.. Sayımlar, 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168 ve 192 saatlerde yapılarak ilaçların yüzde etkileriIV Abbott formülüyle hesaplanmış ve varyans analizi ne değerlendirilmiştir. Etki değerleri ise Duncan testi ile karşılaştırılmıştır.. B.thurlnglensls 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168 ve 192 saatlerde sırasıyla % 23.33, % 46.31, % 50.51, % 65.54. % 73.46, % 83.54, % 92.07, % 94,64, Diflubenzuron ise yine aynı saatlerde, % 26.67, % 49,64, % 55. 59, % 59.47, % 67.65, % 77.30, % 87.65, % 92.72 etki sağlayabilmiştir. Diğer taraftan Dettamethrin ve Cypermethrin'in düşük dozları 120. saatte % 90.77 ve % 92.75 oranında etki gösteımiştir. Bu sonuçlardan, B. thurtnglensfs ve Dfflubenzuron'un ayn ayn uygulandıran zaman larvalara etkilerinin daha uzun sûrede gerçekleştiği görülmektedir. A. segetum larvalarına karşı en kısa sürede en yüksek etki, DrRubenzuron- Dertamethrin kombinasyonu De 24.saatte % 9667, B. tfıur/ng/ens/s-Deltamethrin kombinasyonu De 72. saatte % 91.06, Dfflubenzuron-Cypermethrin kombinasyonu 9e 96. saatte % 93.06, B. thurtnglensfs -Cypermethrin kombinasyonu ile 96. saatte % 91,23 oranında sağlanmıştır. Sonuç olarak kombinasyonlar halinde uygulama ile etki sûresi büyük ölçüde kısaknaktadır. B.thurtnglensts ve kimyasal insektisitJerin ayn ayn ve bunların kombinasyonlannın, orta bağırsakta bazı histopatolojik etkiler meydana getirdiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Agrotts segetum{Derns etSchiff.)(LepJdoptera:Noctuldae), B. thurfrtglensis (Dipel WP), Diflubenzuron (Dimilin 25 WP), Dettamethrin (Deös 2,5 EC), Cypermethrin (Arrivo 20 EC) Orta bağırsak, Epitel hücreleri, Goblet hücreleri, Kas hücreler PeritrofPc membran
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF Bacillus thuringlensls and SOME CHEMICAL INSECTICIDES ON THE LARVAE OF Agrotls segetum (Denis et Scm.)(Lepldoptera:Noctuldae) Mustafa ERİNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor Prof. Dr.Cevat AYVALI 1996, Page: 44 Jury: Prof.Dr. Cevat Ayvalı Prof.Dr. Zekiye Suludere Assoc.Prof.Dr. Cumhur Çökmüş In this study toxicological and histopatologjcal effect of Bacillus thuringlensls (Dipel WP) and some chemical insecticides (Diflubenzuron, Deltamethrin, Cypermethrin) on the Agrotls segetum larvae have been examined. These insecticides has been treated in low doses separately and in combination with B.thuringlensls. At the first stage of the study, LC 50 values of the insecticides were found by the probit analysis. The larvae were fed by the sugar beet leaves on which the insecticides were applied in laboratory condition. The larvae were counted at the end of foflowing hours 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, and 192. The effect as eachVI insecticides were calculated in percent by Abbott formula. The effect values were estimated by varians analysis and were compared by Duncan test B.thurfngfensis caused 23.33, 46.31, 50.51, 65.54, 73.16, 83.54, 92.07 and 94.64 percent of mortality at 24th, 48th, 72nd, 96th, 120th, 144th, 168th and 192nd hours of treatment, respectively, while Diflubenzuron had 26.67, 49.94, 55.59, 59.47, 67.65, 77.30, 87.65 and 9272 percent of mortality at same intervals, respectively. According to these results, the longer period of treatment was needed for toxicity when BJhuringlensIs and Diflubenzuron were applied seperately. The most rapid toxicity on A. Segetum larvae were obtained in the combinations of Diflubenzuron-Dettamethrin in 24 hr (96.67%), B. thuringlenslsr Deltamethrin in 72 hr (9106 %), and Diflubenzuron-Cypermethrin in 96 hr (93.06%). These results showed that the time for toxicity had been shortened by using the combinations of insecticides.. Some histopathological effects of B.thuringlensis and chemical insecticides on midgut cells were observed when they were applied seperately or in combinations. KEY WORDS: Agrotis segetum (Denis etSchtf.){Lepidoptera:Noctufdae), BJhuringlensIs (Opel WP), Diflubenzuron (Dimilin 25 WP), Deltametrin (Dects 2,5 EC), Cypermetin (Arrivo 20 EC), Epithelial cells, Goblet cells, Muscle ceils, Perithrophic membrane